Czy w pozwie o rozwód żona może wnosić o nieorzekanie o winie oraz o alimenty dla pełnoletniego ich wspólnego dziecka?

Pytanie:

"Żona wnosi pozew o rozwód w związku z wieloletnim trwałym i zupełnym rozkładem pożycia. Jest wspólne dziecko już pełnoletnie mieszkające z matką w jej mieszkaniu nabytym jeszcze przed ślubem. Mąż ma swoje nabyte przed ślubem mieszkanie w innej miejscowości. Nigdy razem małżonkowie na stałe nie zamieszkiwali. Mąż nie chciał doprowadzić do zamiany na jedno mieszkanie. Źle traktował syna od początku później trochę na niego łożył dobrowolnie. Dziecko ma 18 lat i uczy się jeszcze. Żona wnosi także o obciążenie pozwanego kosztami sądowymi. Czy w pozwie o rozwód żona może wnosić o nieorzekanie o winie oraz o alimenty dla pełnoletniego ich wspólnego dziecka, ale uczącego się jeszcze, mającego 18 lat, na jej utrzymaniu, z nią mieszkającego, któremu jego ojciec dobrowolnie płaci jakąś niewielką kwotę w porównaniu do osiąganych przez niego dochodów? Czy wniosek o pozostawienie władzy rodzicielskiej każdemu z rodziców pełnoletniego uczącego się dziecka w takiej sytuacji ma sens? Czy wnioskując o nie orzekanie o winie można jednocześnie wnosić o obciążenie kosztami strony pozwanej w sprawie o rozwód?"

Odpowiedź prawnika: Czy w pozwie o rozwód żona może wnosić o nieorzekanie o winie oraz o alimenty dla pełnoletniego ich wspólnego dziecka?

Zgodnie z art. 57 kro, orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Jednakże na zgodne żądanie małżonków sąd zaniecha orzekania o winie. W tym wypadku następują skutki takie, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Jak wynika z w/w przepisu może Pani wnosić w pozwie rozwodowym i nieorzekaniu o winie, jednakże małżonek pozwany ma prawo nie zgodzić się na to.

Sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków obowiązany jest do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka (art. 58 § 1 kro). W pozwie rozwodowym nie może Pani wnosić o orzeczenie alimentów na rzecz pełnoletniego dziecka, jeżeli posiada ono pełną zdolność do czynności prawnych (z momentem uzyskania pełnoletności taką zdolność osoba fizyczna uzyskuje). W takim wypadku Pani syn, powinien sam wystąpić o orzeczenie alimentów na jego rzecz, przeciwko swojemu ojcu.

Zgodnie z art. 92 kro dziecko pozostaje pod władzą rodzicielską do pełnoletności. W związku z tym Państwa dziecko nie pozostaje już pod Państwa władzą rodzicielską. Wszelkie żądania związane z władzą rodzicielską pełnoletniego dziecka w pozwie rozwodowym są bezpodstawne.

W przedmiocie kosztów, ma Pani prawo wnioskować w pozwie rozwodowym o zwrot kosztów postępowania od pozwanego (męża). Prosimy w tym miejscu zapoznać się z treścią odpowiedzi zatytułowanej Podział kosztów rozwodu na dwie strony

W przedmiocie alimentów na dorosłe dziecko oraz rozwodu prosimy również zapoznać się z treścią poniższych artykułów:


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika