Sądowy podział nieruchomości

Pytanie:

"Proszę udzielić mi porady dotyczącej współwłasności budynku i gruntów w udziale moim 4/6 i dwóch współwłaścicieli obcych po 1/6 każdy. Problem tkwi w tym, iż nie ma sposobu porozumienia i nie wiem co dalej zrobić, aby rozdzielić te udziały, a jest taka możliwość. Jak ustosunkowuje się do tego sąd (bo wiem iż na żadną sprawę ci ludzie się nie pojawią)? "

Odpowiedź prawnika: Sądowy podział nieruchomości

Sąd może orzec zniesienie współwłasności rzeczy przez podział rzeczy (jeżeli jest to możliwe) nawet przy braku zgody pozostałych współwłaścicieli. Zgodnie z art. 210 in. kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Oznacza to, że nawet jeżeli pozostali współwłaścicieli nie chcą zniesienia współwłasności Pan/i może sam/a wystąpić do sądu o dokonanie zniesienia współwłasności. Może Pan/i żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Jeżeli jest rzeczywiście tak jak Pan/i sugeruje (a jest taka możliwość) sąd dokona podziału rzeczy. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika