Ślub z obcokrajowcem a dokumenty potrzebne w Urzędzie stanu cywilnego
Pytanie:
"Jakie dokumenty należy przedstawić w Urzędzie stanu cywilnego, gdy chce się wziąć ślub z obcokrajowcem?"
Odpowiedź prawnika: Ślub z obcokrajowcem a dokumenty potrzebne w Urzędzie stanu cywilnego
Jeżeli chodzi o dodatkowe dokumenty, to ze strony obcokrajowca pracownik US zażąda dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. paszportu, czy wizy, przetłumaczonego na język polski przez tłumacza przysięgłego, a także zaświadczenia o zdolności do zawarcia małżeństwa- równieżprzetłumaczone. Zaświadczenie takie może być wydane również przez pracownika ambasady lub właściwy organ w kraju cudzoziemca. Dokument taki oprócz danych osobowych cudzoziemca oraz stanu cywilnego winien zawierać wyraźne stwierdzenie, że zgodnie z prawem kraju, którego
jest obywatelem ma możność zawarcia związku małżeńskiego w Polsce z Polką. Jest to dokument urzędowy, wydany przez właściwy organ krajowy obcego państwa albo też przez placówkę dyplomatyczną lub konsularną obcego państwa w Polsce. O możności zawarcia małżeństwa rozstrzyga bowiem w stosunku do każdej ze stron jej prawo ojczyste; Jednak zdolność cudzoziemca do zawarcia małżeństwa powinna być oceniona nie tylko w świetle jego prawa ojczystego, ale również z punktu widzenia zgodności tego prawa z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej. Możliwe jest również przedstawienie postanowienia sądu rejonowego zwalniającego obcokrajowca od obowiązku przedłożenia zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa. Takie postanowienia sąd wydaje jednak w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy w kraju pochodzenia cudzoziemca trwa wojna, a w związku z tym utrudnione jest uzyskanie wspomnianego dokumentu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?