Śmierć właściciela mieszkania a zaległe opłaty

Pytanie:

"Do kogo wspólnota mieszkaniowa powinna wysłać wezwanie do zapłaty z tytułu niepłacenia czynszu, jeżeli właściciel wykupionego lokalu zmarł, a córka właściciela wynajęła mieszkanie osobie trzeciej i wyjechała? Jak można ustalić, kto odziedziczył mieszkanie? Czy wspólnota może podjąć i zrealizować uchwałę o odcięciu dostaw energii elektrycznej, wody, etc. do takiego lokalu? "

Odpowiedź prawnika: Śmierć właściciela mieszkania a zaległe opłaty

Umowy o dostawę energii elektrycznej są zawierane między zakładem energetycznym a właścicielem lokalu. Wspólnota mieszkaniowa nie jest w żadnym wypadku stroną tego stosunku prawnego i nie ma prawa dysponować przedmiotem umowy przez odcięcie w jakikolwiek sposób dostawy tej energii. Natomiast umowy o dostarczanie energii cieplnej oraz wody podpisuje co do zasady już nie właściciel lokalu, a wspólnota. Stronami tych umów jest zakład energetyczny i wspólnota, lecz i tu wspólnota naszym zdaniem nie ma prawa odciąć dostaw wody i ciepła. Nie jest bowiem dopuszczalne pozbawienie mieszkańca minimum egzystencji, do czego sprowadzałoby się dokonane wspomnianych czynności. Tym bardziej, że wspólnota posiada wszelkie środki prawne, by wyegzekwować zaległe opłaty, w szczególności przez skierowanie pozwu o zapłatę. Możliwe jest nawet, by wspólnota mieszkaniowa w trybie procesu zażądała sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.

Przesłanką takiego powództwa jest długotrwałe zaleganie przez właściciela lokalu z zapłatą należnych od niego opłat lub wykraczanie w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo utrudnianie korzystania z innych lokali. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego. Pozew o zapłatę należy skierować do obecnego właściciela mieszkania. Co do zasady wspólnota mieszkaniowa powinna mieć dane właścicieli, a także dowód przysługującego im do lokalu prawa własności. Wynika to pośrednio z potrzeby potwierdzenia powyższych informacji przed podjęciem uchwały przez właścicieli (oczywiście nie na każdym zebraniu, tylko co do nowych właścicieli). Najprostszym sposobem jest sprawdzenie treści księgi wieczystej. Jeżeli uregulowano sprawy spadkowe, to najprawdopodobniej są już odpowiednie wpisy w Kw. Informacje o tym, jak znaleźć adres córki byłego właściciela zawiera artykuł Co zrobić, gdy nie znamy adresu dłużnika?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika