Solidarna spłata zadłużenia

Pytanie:

"Sąd w postanowieniu kończącym postępowanie zasądził na rzecz moją i mojego brata solidarnie określoną kwotę pieniężną od trzech innych uczestników postępowania, odpowiadających również solidarnie. Czy zapis o "solidarności" oznacza, że którykolwiek z naszych dłużników może któremukolwiek z nas wpłacić całą zasądzoną kwotę a my musimy się "podzielić", czy pomimo zapisu o "solidarności" każdy z naszych dłużników powinien zapłacić każdemu z nas z osobna część zasądzonej kwoty według procentowego udziału w długu?"

Odpowiedź prawnika: Solidarna spłata zadłużenia

W pytaniu mamy do czynienia z sytuacją, w której występują obok siebie solidarność dłużników z solidarnością wierzycieli. Solidarność dłużników oznacza, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych. O solidarności wierzycieli zaś mówi art. 367 par. 1 kodeksu cywilnego: gdy kilku wierzycieli może być uprawnionych w ten sposób, że dłużnik może spełnić całe świadczenie do rąk jednego z nich, a przez zaspokojenie któregokolwiek z wierzycieli dług wygasa względem wszystkich. Powyższe oznacza zatem, że którykolwiek z dłużników może spełnić całe świadczenie do rąk jednego, któregokolwiek z wierzycieli. Jeżeli jeden z wierzycieli solidarnych przyjął świadczenie, treść istniejącego między współwierzycielami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach jest on odpowiedzialny względem współwierzycieli. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, wierzyciel, który przyjął świadczenie, jest odpowiedzialny w częściach równych - musi on zatem zwrócić drugiemu z wierzycieli połowę otrzymanego świadczenia. Należy dodać, iż nie ma mowy o tym, co zdaje się sugerować pytający, aby każdy z dłużników zapłacił każdemu z wierzycieli z osobna całą zasądzoną należność.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika