Spłata długu przez poręczyciela

Pytanie:

"Mój problem polega na tym, iż w 1999 roku poręczyłem kredyt mojemu wujkowi na kwotę 27 tys. zł. Kredyt nie został spłacony. Do roku 2004 bank nie informował mnie, że kredyt jest nie spłacany i okazało się, że zadłużenie sięga 115 tys. Dogadałem się z bankiem i spłaciłem kapitał, czyli 27 tys. Mój wujek miał mi spłacać po 500 zł miesięcznie i tak początkiem było, ale przestał spłacać. Pozostało 20 tys. i chciałbym tą kwotę odzyskać. Jak mogę odzyskać swoje pieniądze? Jaka jest procedura i na ile to jest realne? Czy jako osoba fizyczna mogę sprzedać dług? Jak dużo na tym stracę?"

Odpowiedź prawnika: Spłata długu przez poręczyciela

Zgodnie z regulacja dotyczącą poręczenia w braku odmiennego zastrzeżenia poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny. Zaspokojenie wierzyciela przez poręczyciela jednak nie powoduje wygaśnięcia długu głównego (poza tym pozostaje jeszcze do zaspokojenia pozostała część wierzytelności banku). Poręczyciel (po zaspokojeniu wierzyciela w swojej części) wstępuje z mocy ustawy w prawa zaspokojonego wierzyciela do wysokości spełnionego świadczenia. Może więc żądać od dłużnika głównego wszystkiego, co sam świadczył wierzycielowi z tytułu długu głównego (a nie tylko w stosunkowej części, lecz wszelkich wydatków). Jeżeli poręczyciel zaspokoił wierzyciela tylko w części, wierzycielowi (bankowi) przysługuje co do pozostałej części pierwszeństwo zaspokojenia przed wierzytelnością, która przeszła na poręczyciela. Jeśli spłacił Pan wierzytelność banku i dłużnik, za którego Pan poręczył nie spłaca względem Pana należności, to może Pan swoją wierzytelność sprzedać. Nie ma ku temu przeszkód. Niestety nie jesteśmy w stanie określić jaka będzie marża nabywcy wierzytelności, gdyż nie prowadzimy ani działalności w tym zakresie ani statystyk.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika