Zawieszenie działalności przez wspólnika s.c.

Pytanie:

"W listopadzie 2009 r zawarłam umowę spółki cywilnej(dwuosobowej). Działalność spółki polega na sprzedaży detalicznej. W związku z tym, iż dodatkowo pracuję z tyt. umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu ze spółki do ZUS odprowadzam tylko ubezpieczenie zdrowotne. Działalność spółki nie przynosi oczekiwanych dochodów i zbędny jest mój nakład pracy, chciałabym zawiesić moją działalność w tej spółce nie zmieniając nazwy, danych oraz kasy fiskalnej. Czy w wyniku zawieszenia działalności spółka może istnieć jako spółka czy wszystko związane z tą działalnością musi być przeprowadzone od nowa na osobę pozostającą w działalności?"

Odpowiedź prawnika: Zawieszenie działalności przez wspólnika s.c.

W powyższej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 14a ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. 2007 r. Nr 155 poz. 1095 z późn. zm.). Przepis ten stanowi: Przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 1 miesiąca do 24 miesięcy. Jak wskazuje przepis powyższy instytucja zawieszenia działalności gospodarczej ma ograniczony zakres zastosowania. Odnosi się bowiem jedynie do przedsiębiorców niezatrudniających pracowników w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy. To zaś oznacza, że mogą z niej korzystać także przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub spółdzielczej umowy o pracę (np. umowę o dzieło, umowę zlecenia).

Formalnie rzecz biorąc, art. 14a nie pozbawia możliwości zawieszenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, którzy prowadzą tę działalność w formie jednoosobowej albo w formie spółki cywilnej, jednak te przypadku doznają pewnych wyjątków. Jak wskazuje ust. 2 przytaczanego artykułu w przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników. Nie ma natomiast ograniczenia odnoszącego się do zawieszenia działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie przez wspólników (sp. z o.o.), partnerów (sp. partnerska) lub akcjonariuszy (sp. akcyjna) (por. Kosikowski Cezary - Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Komentarz. Warszawa 2009 LexisNexis (wydanie IV) ss. 528). Różnica ta wynika z faktu, iż spółka cywilna jest de facto jedynie stosunkiem obligacyjnym opartym na umowie między przedsiębiorcami, a nie odrębną osobą prawną. Tak więc, pomimo tego, iż faktycznie są Państwo odrębnymi przedsiębiorcami zawieszenie działalności tylko przez Panią nie będzie skuteczne i nadal powstawać będą zobowiązania publicznoprawne. Reasumując, nie jest możliwe skuteczne zawieszenie działalności gospodarczej tylko przez jednego wspólnika spółki cywilnej.

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej zawsze następuje na wniosek przedsiębiorcy. W niniejszej sytuacji wniosek powinien być złożony do organu właściwego do prowadzenia ewidencji działalności gospodarczej oraz powinien odpowiadać wymaganiom stawianym przez przepisy dotyczące wpisów do ewidencji działalności gospodarczej, a także zawierać oświadczenie przedsiębiorcy, że nie zatrudnia on pracowników. Przedsiębiorca nie musi w żaden sposób uzasadniać swojej decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej ani też uzyskać uprzednio zgody jakiegokolwiek organu na zgłoszenie zawieszenia. Postępowanie w sprawie wpisu informacji o zawieszeniu lub wznowieniu zawieszonej działalności przebiega na podstawie przepisów właściwych dla dokonywania wpisu, zmiany wpisu lub wykreślenia z ewidencji lub rejestru.

Po zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie będzie musiał składać deklaracji rozliczeniowej i opłacać składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne. Spowoduje to jednak utratę prawa do świadczeń krótkoterminowych (np. zasiłku chorobowego, zasiłku opiekuńczego), jednorazowych (odszkodowania za wypadek przy pracy) oraz obniży świadczenia długoterminowe (emeryturę, rentę). Przez 30 dni od zawieszenia działalności przedsiębiorca ma jeszcze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Po upływie tego czasu, a więc już w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, przedsiębiorca będzie mógł opłacać składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne lub rentowe. Musi to jednak czynić terminowo (do dziesiątego dnia następnego miesiąca) i w pełnej wysokości, pod groźbą wyłączenia z ubezpieczenia. W zakresie prawa podatkowego możliwość zawieszenia działalności gospodarczej skutkuje zwolnieniem przedsiębiorcy z obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy oraz składania deklaracji VAT. Zawieszenie działalności gospodarczej nie zwalnia natomiast przedsiębiorcy od obowiązków w zakresie: złożenia rocznego zeznania podatkowego, zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych lub od osób prawnych bądź ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jak również od rozliczenia VAT (por. Kosikowski Cezary – op. cit).

Instytucja zawieszenia działalności gospodarczej pociąga za sobą również obowiązek wznowienia tej działalności. Ustawa umożliwia przedsiębiorcy wznowienie zawieszonej działalności gospodarczej w dowolnym momencie okresu zawieszenia, ale nie później niż po upływie 24 miesięcy od dnia zawieszenia. Wznowienie zawieszonej działalności gospodarczej nie nastąpi automatycznie po upływie tego okresu. Wymagane jest od przedsiębiorcy zgłoszenie wniosku o dokonanie wpisu informacji o wznowieniu działalności. Jeżeli po upływie 24 miesięcy od dnia zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca nie złoży wniosku o dokonanie wpisu informacji o wznowieniu zawieszonej działalności gospodarczej, to wówczas organ ewidencyjny, po uprzednim pisemnym wezwaniu i wyznaczeniu dodatkowego 30-dniowego terminu na złożenie wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej, dokona z urzędu wykreślenia działalności gospodarczej z ewidencji

W przypadku, gdyby Pani wspólnik nie chciał zawieszać działalności gospodarczej pozostaje wystąpienie ze spółki (co w przypadku spółki dwuosobowej skutkuje jej likwidację) lub wstąpienie (zmiana) wspólnika w Pani miejsce.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika