Spółka komandytowa w organizacji

Pytanie:

"Jesteśmy w trakcie rejestracji spółki z o.o., która ma zostać komplementariuszem w spółce komandytowej. Chcemy żeby ta spółka komandytowa podpisała umowę najmu na lokal w którym będzie prowadzona działalność spółki. Czy istnieje analogiczna forma prawna dla spółki komandytowej jak spółka z o.o. w organizacji? "

Odpowiedź prawnika: Spółka komandytowa w organizacji

Kodeks spółek handlowych nie przewiduje formy prawnej "w organizacji" dla spółek osobowych, a do nich należy spółka komandytowa. Art. 11 ksh mówi wyraźnie jedynie o spółkach kapitałowych. Spółka komandytowa pojawi się w obrocie prawnym jako odrębny podmiot prawny z chwilą wpisu do rejestru (art. 109 ksh). Jednak pargraf drugi powołanej wyżej normy, wedle którego osoby, które działały w imieniu spółki komandytowej po jej zawiązaniu a przed jej wpisem do rejestru, odpowiadają solidarnie, zdaje się sugerować, że istnieć może jednak swego rodzaju twór prawny (zwany niekiedy "przedspółką) działający od chwili zawiązania spółki do momentu wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS. Uznać zatem trzeba, że do chwili wpisu do rejestru spółka komandytowa może działać w obrocie prawnym, inaczej jednak rozkłada się kwestia odpowiedzialności jej wspólników za zaciągnięte zobowiązania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika