Sposób ustalania dopłat w postępowaniu o zniesienie współwłasności
Pytanie:
"Jestem w trakcie postępowania sądowego, dotyczącego zniesienia współwłasności nieruchomości. Część, którą ja użytkuję jest większa od udziału, który przysługuje mi na podstawie aktu własności. Obawiam się więc, że sąd może nakazać mi zapłacić za posiadanie większej części. W jaki sposób ustalane są takie dopłaty?"
Odpowiedź prawnika: Sposób ustalania dopłat w postępowaniu o zniesienie współwłasności
Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.
Jeżeli zaś chodzi o wysokość takich spłat, należy wskazać że wartość rzeczy ustala się na podstawie cen rynkowych z chwili zniesienia współwłasności. Ustalenie wartości rzeczy wspólnej dla oznaczenia wysokości spłat wymaga zazwyczaj wiadomości specjalnych i uzasadnia przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Biegły określając rynkową, czyli realną, wartość nieruchomości powinien kierować się cenami uzyskiwanymi przy sprzedaży podobnych nieruchomości w tej samej miejscowości względnie okolicy.
Sąd raczej wyjątkowo przyznaje nieruchomość jednej osobie z obowiązkiem spłaty pozostałych. W zasadzie tylko w sytuacjach, gdy rzecz nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?