Sprostowanie wpisów w rejestrze gruntów

Pytanie:

"Moja siostra i ja zostaliśmy właścicielami dwóch działek leśnych, po 1/2 części w każdej. Wydział Geodezji, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami Starostwa Powiatowego doręczył mi zawiadomienie o zmianach w danych ewidencji gruntów. Wypis z rejestru gruntów - wykaz zmian zawiera błędy. Jakie mamy wraz z siostrą podjąć działania, aby w rejestrze gruntów zostały dokonane prawidłowe wpisy? W jakim terminie liczonym od dnia doręczenia zawiadomienia?"

Odpowiedź prawnika: Sprostowanie wpisów w rejestrze gruntów

Ewidencja gruntów i budynków (kataster nieruchomości) to ujednolicony dla całego kraju, na bieżąco aktualizowany zasób informacji o gruntach, budynkach i lokalach, a także ich właścicielach oraz o innych osobach fizycznych lub prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami. Prowadzą ją poszczególne starostwa.

Dane w ewidencji są (powinny być) aktualizowane na bieżąco. Właściwe organy, sądy i kancelarie notarialne przesyłają staroście odpisy prawomocnych decyzji i orzeczeń oraz odpisy aktów notarialnych, z których wynikają zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków. Aktualizacja musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia uprawomocnienia się decyzji, orzeczenia lub sporządzenia aktu notarialnego.

Zagadnienia związane z katastrem regulują przepisy ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Zgodnie z jego artykułem 22 ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzą starostowie. Natomiast właściciel, a w odniesieniu do gruntów państwowych i samorządowych - inne osoby fizyczne lub prawne, w których władaniu znajdują się grunty i budynki lub ich częścią obowiązane są zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten nie dotyczy zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, wynikających z decyzji właściwych organów.

Co do sprostowania natomiast, należy odwołać się do przepisów rozporządzenia ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Zgodnie z jego paragrafem 45 aktualizacja operatu ewidencyjnego następuje poprzez wprowadzanie udokumentowanych zmian do bazy danych ewidencyjnych. Natomiast zgodnie z paragrafem 46 tego rozporządzenia dane zawarte w ewidencji podlegają aktualizacji z urzędu lub na wniosek osób, organów i jednostek organizacyjnych, które władają nieruchomościami.

Zatem w Państwa przypadku właściwym będzie złożenie wniosku w sprawie aktualizacji ewidencji. Nie jest to wprawdzie jakaś forma sformalizowana, to jednak wiele urzędów posiada swoje własne wnioski w tej sprawie. W tym celu warto udać się do Wydziału Geodezyjnego Państwa miasta dla pozyskania takiego wniosku.

Co do terminu, to przepisy określają ten aspekt tylko co do takich dokumentów jak decyzja, orzeczenie sądu czy akt notarialny. Należy przyjąć, iż takie zgłoszenia(wniosków) należy kierować bez zbędnej zwłoki.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika