Sprzedawca nie wydał towaru

Pytanie:

"Zakupiłam na aukcji internetowej książkę, jednakże od miesiąca nie mogę wyegzekwować jej nadania, sprzedający nieustannie zapewnia, że już ją wysył, po czym to nie następuje. Mam już dość nieskutecznych monitów. Co mogę w tej sytuacji zrobić? Na jakie artykuły mogę się powołać by wyegzekwować należność? "

Odpowiedź prawnika: Sprzedawca nie wydał towaru

Z uwagi na konsensualny charakter umowy sprzedaży, umowa niniejsza doszła do skutku pomimo nie spełnienia świadczenia przez sprzedawcę. Z tego też względu przysługują Pani dwa uprawnienia:

  1. żądanie wykonania umowy,

  2. odstąpienie od umowy.

Umowa sprzedaży jest również umową wzajemną, co oznacza iż świadczenie jednej strony stanowi ekwiwalent świadczenia drugiej strony (art. 487 k.c.). W takim przypadku kwestię wykonania umowy oraz skutki jej niewykonania regulują przepisy Działu III w Tytule VII Księgi III Kodeksu cywilnego "Wykonanie i skutki niewykonania zobowiązań z umów wzajemnych" (art. 487 - 497).

Podstawę prawną obu wskazanych roszczeń stanowi art. 497 par. 1 k.c. Stanowi on, iż jeżeli jedna ze stron dopuszcza się zwłoki w wykonaniu zobowiązania z umowy wzajemnej, druga strona może:

  • wyznaczyć jej odpowiedni dodatkowy termin do wykonania z zagrożeniem, iż w razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu będzie uprawniona do odstąpienia od umowy, bądź

  • bez wyznaczenia terminu dodatkowego, bądź też po jego bezskutecznym upływie żądać wykonania zobowiązania i naprawienia szkody wynikłej ze zwłoki.

Ze zwłoką dłużnika mamy do czynienia, gdy nie spełnia on świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi (art. 476 k.c.).

Jak wynika z powyższego może Pani wysłać sprzedawcy wezwanie (najlepiej listem poleconym) z zastrzeżeniem krótkiego terminu, po upływie którego odstąpi Pani od umowy. Może Pani również skorzystać z drugiej opcji i powołując się na cytowany artykuł zażądać niezwłocznego wykonania umowy pod groźbą skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

W przypadku odstąpienia od umowy, każda ze stron obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; strona odstępująca z winy drugiej strony może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania (art. 494 k.c.). Niestety zgodnie z ogólnym ciężarem dowodu fakt i wielkość ewentualnej szkody musiałaby udowodnić Pani (art. 6 k.c., art. 232 k.p.c.). W przypadku odstąpienia przysługuje Pani także prawo zatrzymania świadczenia podlegającego zwrotowi, dopóki druga strona nie zaoferuje zwrotu otrzymanego świadczenia albo nie zabezpieczy roszczenia o zwrot (art. 496 k.c.).

Na wypadek nie wydania rzeczy, pozostaje droga sądowa. Ze względu na małą wartość przedmiotu sporu (poniżej 10.000 zł) oraz umowny charakter odpowiedzialności sprzedawcy, sprawa byłaby rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym (art. 505(1) pkt 1 k.p.c.). W takim przypadku pozew należy złożyć na urzędowym formularzy - dostępnym w siedzibie sądu oraz na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

W sprawie podlegającej rozpoznaniu w postępowaniu uproszczonym pobiera się od pozwu opłatę stałą, przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy (art. 28 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych):

  • do 2.000 złotych - 30 złotych;

  • ponad 2.000 złotych do 5.000 złotych - 100 złotych;

  • ponad 5.000 złotych do 7.500 złotych - 250 złotych;

  • ponad 7.500 złotych - 300 złotych.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Barbara 2013-05-20 19:12:34

    Witam, mam wrażenie, że w powyższym artykule wskazany został inny przepis aniżeli opisany jako podstawa prawna dochodzenia wyżej opisanych roszczeń. Podstawę prawną stanowi nie Art. 497 par. 1 k.c. ale Art. 491 par. 1 k.c.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika