Sprzedaż działki na poszerzenie a współwłasność

Pytanie:

"Nieruchomość stanowi współwłasność dwóch osób. Jedna z nich wystąpiła do gminy z wnioskiem o sprzedaż działki przyległej w trybie bezprzetargowym, na poprawienie warunków zagospodarowania. Czy sprzedaż musi nastąpić na rzecz obydwu współwłaścicieli? Czy jeśli jeden ze współwłaścicieli odmówi zakupu przyległej działki, drugi może ją nabyć na wyłączną własność?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż działki na poszerzenie a współwłasność

Zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej, jeżeli przedmiotem zbycia jest nieruchomość lub jej części, niezbędne do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć, jeżeli nie mogą być zagospodarowane jako odrębne nieruchomości.

W związku z powyższym, podstawowymi przesłankami, które decydują o możliwości zastosowania w/w przepisu, są: niezbędność nieruchomości lub jej części do poprawienia warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej (przesłanka pozytywna) oraz niemożność zagospodarowania przedmiotowej nieruchomości lub jej części jako odrębnej nieruchomości (przesłanka negatywna).

Jak wynika z w/w przepisów, nieruchomość nabyta w powyższy sposób, będzie stanowiła całość wraz z nieruchomością przyległą. Jeżeli więc na danej nieruchomości ustanowiona jest współwłasność, wówczas zakup przyległej nieruchomości na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 w/w ustawy, będzie przekraczał zakres zwykłych czynności, a w związku z tym (zgodnie z art. 199 kc) do dokonania niniejszej czynności będzie potrzebna zgoda wszystkich współwłaścicieli. Jak więc wynika z powyższego sprzedaż nieruchomości przyległej w w/w sposób może być dokonana wyłącznie na rzecz wszystkich współwłaścicieli danej nieruchomości, nie jest wiec możliwe dokonanie tej czynności wyłącznie na rzecz jednego ze współwłaścicieli.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 2 grudnia 1997 r. (I SA 457/97, I SA 763/97, I SA 938/97), zajął stanowisko zgodnie z którym złożenie wniosku o ustalenie granic gruntów przeznaczonych pod skoncentrowane budownictwo jednorodzinne, a więc m.in. scalenie nieruchomości i podział na działki budowlane, wydzielenie gruntów pod ulice i place, które przechodzą z mocy prawa na własność gminy, przekracza zakres zwykłego zarządu. W związku z tym wniosek, o którym mowa w art. 14 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości (Dz. U. 1991 r. Nr 30 poz. 127 z późn. zm.), powinni złożyć w odniesieniu do nieruchomości objętej współwłasnością oboje małżonkowie lub też wszyscy współwłaściciele bądź spadkobiercy właściciela nieruchomości.

Powyższe stanowisko sądu, należy analogicznie stosować również w sprawie sprzedaży nieruchomości na podstawie art. 37 ust. 2 pkt 6 ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Wniosek o sprzedaż nieruchomości w przedstawionym stanie faktycznym powinni więc złożyć wszyscy współwłaściciele nieruchomości, a więc sprzedaż będzie dokonana właśnie na ich rzecz, a nie tylko na rzecz jednego z nich.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika