Sprzedaż dzierżawionej nieruchomości
Pytanie:
"Czy ja jako wydzierżawiający nieruchomość muszę zaoferować obecnemu dzierżawcy jej nabycie, jeśli decyduję się na sprzedaż nieruchomości? "
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż dzierżawionej nieruchomości
Z ustawowym prawem pierwokupu wiąże się obowiązek zaoferowania dzierżawcy nabycia nieruchomości w sytuacji, gdy będzie je Pan chciał sprzedać. Jeżeli nie dopełni Pan tego obowiązku i sprzeda nieruchomość osobie trzeciej to taka umowa nie będzie nieważna, jednak dzierżawca będzie mógł zażądać odszkodowania – art. 599 § 1 Kodeksu cywilnego. Zatem powinien Pan w pierwszej kolejności złożyć dzierżawcy oświadczenie o zamiarze zbycia nieruchomości i wezwać go do wykonania prawa pierwokupu w terminie miesięcznym – art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Może też Pan zawrzeć z przyszłym nabywcą umowę zobowiązującą do przeniesienia prawa własności nieruchomości pod warunkiem, że dzierżawca nie skorzysta z prawa pierwokupu. Jeżeli dzierżawca złoży oświadczenie o skorzystaniu ze swego prawa pierwokupu (w formie aktu notarialnego) to dochodzi do skutku umowa sprzedaży pomiędzy Panem a dzierżawcą. Jeżeli termin miesięczny upłynie bezskutecznie lub dzierżawca nie będzie chciał skorzystać z prawa pierwokupu to ustawowe prawo pierwokupu zawsze przysługuje Agencji Nieruchomości Rolnych. Należy tu postąpić analogicznie w kwestii zapewnienia ANR możliwości skorzystania z tego prawa. Dopiero jeżeli ANR nie skorzysta z prawa pierwokupu możliwe będzie sprzedanie nieruchomości osobie trzeciej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?