Sprzedaż nieruchomości sp. zo.o.
Pytanie:
"Osoba sprawująca jednoosobowy zarząd w sp. z o.o. chce sprzedać nieruchomość należącą do spółki osobie trzeciej. Czy w takim wypadku musi posiadać zgodę udziałowców spółki? Czy bez problemu może podjąć decyzję? "
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż nieruchomości sp. zo.o.
Konieczność wyrażenia zgody przez wspólników na zbycie nieruchomości należącej do spółki zależy od kilku czynników:
postanowień umowy spółki,
stosunku wartości sprzedawanej nieruchomości względem kapitału zakładowego spółki.
Zgodnie z art. 228 pkt 4 k.s.h., uchwały wspólników wymaga nabycie i zbycie nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.
Z kolei w art. 230 k.s.h. wskazano, iż rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Stąd w pierwszej kolejności należy przeanalizować treść umowy spółki pod względem ww. zapisów:
jeżeli umowa spółki stanowi, iż do zbycia nieruchomości nie jest potrzeba uchwała wspólników, należy jej wartość porównać z wysokością kapitału zakładowego. Zbycie nieruchomości bez uchwały wspólników będzie dozwolone, gdy wartość nieruchomości nie będzie przewyższać dwukrotnie wysokości kapitału zakładowego. Uchwała nie będzie również konieczna, gdy umowa spółki wyraźnie stanowi, iż do tego typu czynności nie jest potrzebna uchwała wspólników,
jeżeli umowa spółki stanowi, iż do zbycia nieruchomości potrzebna jest uchwała wspólników, jej podjęcie jest niezbędne bez względu na stosunek wartości nieruchomości do kapitału zakładowego spółki.
Należy również wskazać na różny reżim naruszenia obu przepisów:
w przypadku naruszenia art. 228 pkt 4 k.s.h., tj. sprzedaży nieruchomości bez zgody wyrażonej w uchwale wspólników - gdy jest ona wymagana w umowie spółki, bądź umowa nie wyłącza konieczności jej uzyskania, umowa sprzedaży jest bezwzględnie nieważna (art. 17 par. 1 k.s.h.). Na marginesie należy dodać, iż zgoda może być wyrażona przed złożeniem oświadczenia przez spółkę albo po jego złożeniu, nie później jednak niż w terminie dwóch miesięcy od dnia złożenia oświadczenia przez spółkę. Potwierdzenie wyrażone po złożeniu oświadczenia ma moc wsteczną od chwili dokonania czynności prawnej (art. 17 par. 2 k.s.h.);
- w przypadku naruszenia art. 230 k.s.h. we ww. sposób (tj. bez uzyskania niezbędnej zgody wspólników), umowa jest ważna ale zarząd ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą względem spółki (art. 17 par. 3 w zw. z art. 293 k.s.h.). Na podstawie art. 293 par. 1 k.s.h. członek zarządu odpowiada natomiast wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami umowy spółki, chyba że nie ponosi winy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?