Sprzedaż ruchomości zajętej przez komornika
Pytanie:
"Zakupiliśmy od osoby prywatnej przyczepę kempingową. Właśnie dowiedzieliśmy się w urzędzie komunikacji, że nie może ona zostać finalnie zarejestrowana (aktualnie ma dowód tymczasowy), ponieważ sprzedawca ma komorniczy zakaz sprzedawania rzeczy. Dano nam 2 tygodnie do wyjaśnienia (przyniesienia dokumentów, że zakaz ten został cofnięty). Po tym czasie przyczepa ma zostać wyrejestrowana i wycofana. Co mamy robić? Czy istnieją jakieś prawne drogi odwołania, itp.? Skąd mieliśmy wiedzieć, że nad sprzedającym czuwa komornik. Czy faktycznie w majestacie prawa to my mamy zostać za to ukarani?"
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż ruchomości zajętej przez komornika
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż przedmiotowa przyczepa jest ruchomością, z której komornik prowadzi egzekucję przeciwko jej poprzedniemu właścicielowi, czyli zbywcy w tym wypadku. O egzekucji prosimy przeczytać w artykule
Faktycznie jednym z dokumentów, jakie należy przedstawić w urzędzie w wydziale komunikacji jest dowód własności, którym w świetle prawa Państwo właściwie nie dysponujecie, gdyż skutkiem zajęcia ruchomości przez komornika jest to, iż pomimo sprzedaży ruchomości przez dłużnika (poprzedniego właściciela przyczepy), postępowanie egzekucyjne z zajętej ruchomości może być prowadzone również przeciwko nabywcy, czyli przeciwko Państwu, co w praktyce oznacza, iż najprawdopodobniej przyczepa niebawem ponownie, ale już definitywnie zmieni właściciela. Państwo natomiast będziecie zmuszeni skorzystać z jakiejś instytucji prawa, która pozwoli odzyskać pieniądze za przyczepę. Naszym zdaniem mamy tu do czynienia z ewidentną wadą prawną przedmiotu sprzedaży, a zatem istnieje konkretna podstawa prawna do skorzystania z uprawnień wynikających z rękojmi. Zgodnie bowiem z artykułem 556 kodeksu cywilnego „Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana ma wadę zmniejszającą jej wartość lub użyteczność ze względu na cel w umowie oznaczony albo wynikający z okoliczności lub z przeznaczenia rzeczy, jeżeli rzecz nie ma właściwości, o których istnieniu zapewnił kupującego, albo jeżeli rzecz została kupującemu wydana w stanie niezupełnym (rękojmia za wady fizyczne). Sprzedawca jest odpowiedzialny względem kupującego, jeżeli rzecz sprzedana stanowi własność osoby trzeciej albo jeżeli jest obciążona prawem osoby trzeciej; w razie sprzedaży praw sprzedawca jest odpowiedzialny także za istnienie praw (rękojmia za wady prawne)”. W związku z tym macie Państwo możliwość odstąpienia od umowy sprzedaży, z czym wiąże się konieczność zwrotu rzeczy wzajemnie świadczonych, czyli obowiązek zwrotu Państwu kwoty stanowiącej cenę omawianej przyczepy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?