Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W opisanym przypadku należy, na mocy art. 300 kodeksu pracy, zastosować art. 64 kodeksu cywilnego, oświadczenie woli (tu: o rozwiązaniu umowy w trybie natychmiastowym) jest skutecznie złożone wtedy, gdy adresat mógł się zapoznać (nie: zapoznał się) z jego treścią. Po podwójnym, bezskutecznym, awizowaniu przesyłki lub odmowie jej przyjęcia przez domownika, przyjmuje się, iż oświadczenie woli doszło do adresata (jest to tzw. dowód prima facie).
Istotne jest jednak wysłanie wypowiedzenia na właściwy adres. Przede wszystkim może Pan kierować się adresem podanym przez pracownika przy podpisywaniu umowy, nawet jeśli przypuszcza Pan, iż pracownik wyjechał za granicę. Zasadniczo to pracownik będzie musiał wykazać, iż nie mógł zapoznać się z treścią wypowiedzenia. W takiej jednak sytuacji, można też argumentować, iż nastąpiło rozwiązanie przez pracownika pracy w sposób dorozumiany - poprzez porzucenie pracy.
Naszym zdaniem w opisanej sytuacji powinien Pan przyjąć, iż rozwiązanie umowy nastąpiło po upływie dwukrotnego awizowania przesyłki (proponujemy wysłać poleconą, za potwierdzeniem odbioru) i na ten sam adres wysłać w ten sam sposób świadectwo pracy. Proszę też pamiętać, by zachować w dokumentacji potwierdzenia nadania i odbioru przesyłek.