Termin i uzasadnienie do korekty faktury VAT
Pytanie:
"Ile czasu ma podatnik na wystawienie faktury korygującej? Czy jest to jednakowy czas w podatku dochodowym i VAT? Została wystawiona faktura VAT, której wysokość została zaskarżona przez nabywcę w Sądzie. Sąd wydał wyrok, że kwota ta nie należy się wystawcy w całości. Dlatego teraz wystawca chce wystawić korektę na różnicę w wartości. W jakim terminie od wystawienia pierwotnej faktury może ją skorygować?"
Odpowiedź prawnika: Termin i uzasadnienie do korekty faktury VAT
Obowiązujące przepisy o podatku od towarów i usług (VAT) – a tym bardziej innych ustaw, np. o podatku dochodowym – nie określają terminu do wystawienia faktury korygującej, co do zasady jednak wskazuje się, że powinna ona być wystawiona niezwłocznie po stwierdzeniu pomyłki (tak: Informacja Urzędu Skarbowego w Lubinie z dnia 8 lipca 2004 r., PP.443/19/04).
Korekty mogą być zatem dokonane w dowolnym momencie, w którym nie nastąpiło jeszcze przedawnienie zobowiązania podatkowego. Z uwagi jednak na rozliczenie podatku należnego istotne będzie natomiast uzasadnienie korekty. Stąd istotne jest np. dlaczego sąd uznał, że kwota wynikająca z faktury nie należy się wystawcy faktury w całości. Jeżeli powodem była pomyłka w cenie bądź jakiejkolwiek innej pozycji na fakturze (np. sąd stwierdził, że nie było odstawy towarów lub świadczenia usług w ilości wskazanej na fakturze), zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798, ze zm.), sprzedawca będzie uprawniony do wystawienia faktury korygującej.
Jeżeli natomiast sąd oddalił powództwo, gdyż nastąpiło przedawnienie zobowiązania cywilnoprawnego lub strony dokonały potrącenia, to oczywiście wystawca faktury VAT nie będzie uprawniony do dokonania jej korekty.
Co istotne, sprzedawca, w celu pomniejszenia kwoty podatku należnego o podatek wynikający ze sporządzonej faktury korygującej (w przypadku faktury korygującej, powodującej zmniejszenie podatku należnego), musi posiadać potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę. Dopiero w rozliczeniu za okres, w którym takie potwierdzenie otrzyma, ma prawo rozliczyć fakturę korygującą w deklaracji VAT.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?