Uchwała o sprzedaży nieruchomości
Pytanie:
"Jestem udziałowcem w 95% spółki z o.o. W kwietniu wniosłam wraz ze wspólnikiem posiadającym 5% udziałów aportem nieruchomość do spółki /działka budowlana/. Spółka na tym gruncie buduje budynek wielorodzinny wraz z lokalem użytkowym, przeznaczony na sprzedaż. Wspólnik nie wyraża zgody na podjęcie uchwały o sprzedaży lokali. Czy jako większościowy udziałowiec spółki, mogę podjąć samodzielnie uchwałę o sprzedaży przez spółkę lokali mieszkalnych i użytkowych określonym nabywcom? Nadmieniam, że jestem również prezesem zarządu tejże spółki."
Odpowiedź prawnika: Uchwała o sprzedaży nieruchomości
Sprzedaż lokali, o której mowa w pytaniu, przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością będzie wymagała podjęcia uchwały w tym przedmiocie zgromadzenia wspólników spółki - wskazuje na to treść art. 228 pkt 3 kodeksu spółek handlowych, wedle którego uchwały wspólników wymaga m.in. zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki. Większość głosów, która jest konieczna dla skutecznego podjęcia takiej uchwały winna być przede wszystkim określona w umowei spółki. Gdy odpowiednie postanowienia umowy spółki z o. o. milczą w tej materii, stosować należy przepisy kodeksu spółek handlowych. Co do zasady, ksh przewiduje wymóg większości bezwzględnej. Art. 246 ksh przewiduje jednak, iż uchwały dotyczące m. in. zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa zapadają większością dwóch trzecich głosów. Jak zatem widać, dla sytuacji opisanej w pytaniu uchwała zgromadzenia wspólników spółki z o.o. winna zapaść większością kwalifikowana dwóch trzecich głosów. W sytuacji, gdy - jak opisano wyżej - w spółce pozostaje dwóch wspólników, z których jeden posiada 95 % udziałów, do skutecznego podjęcia uchwały wystarczą głosy większościowego wspólnika.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?