Udzielenie absolutorium po połączeniu spółek z o.o
Pytanie:
"Jednoosobowa spółka z o.o. została przejęta przez jej spółkę "matkę" w sierpniu br. Mandaty członków zarządu oraz rady nadzorczej spółki przejętej wygasły z dniem jej przejęcia. W maju br. odbyło się zwyczajne zgromadzenie wspólników spółki przejętej, które udzieliło absolutorium członkom zarządu oraz rady nadzorczej za rok obrotowy 2006. Po przejęciu spółki przez jej jedynego wspólnika członkowie zarządu oraz rady nadzorczej, których mandaty w związku z przejęciem wygasły żądają udzielenia im absolutorium z wykonania przez nich obowiązków za okres od 1.1.2007r. do dnia przejęcia. Czy takie żądanie jest zasadne? Jeśli tak to na jakiej podstawie prawnej i w jaki sposób ewentualnie zrealizować powinna je spółka przejmująca, która przejęła inną spółkę?"
Odpowiedź prawnika: Udzielenie absolutorium po połączeniu spółek z o.o
Jak już wskazano, z momentem przejęcia spółki mandaty członków organów spółki wygasają. Zarząd nowo powstałej spółki powinien udzielić absolutorium członkom zarządu i rady nadzorczej spółki przejętej za rok 2007, na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników na podstawie art. 231 ksh, czyli w terminie sześciu miesięcy po upływie kolejnego roku obrotowego (2007).
Zgodnie bowiem z art. 231 § 3 ksh, udzielenie absolutorium na podstawie art. 231 § 2 pkt 3, dotyczy wszystkich osób, które pełniły funkcję członków zarządu, rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej spółki w ostatnim roku obrotowym. Członkowie organów spółki, których mandaty wygasły przed dniem zgromadzenia wspólników, mają prawo uczestniczyć w zgromadzeniu, przeglądać sprawozdanie zarządu i sprawozdanie finansowe wraz z odpisem sprawozdania rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej oraz biegłego rewidenta i przedkładać do nich opinie na piśmie. Żądanie dotyczące skorzystania z tych uprawnień powinno być złożone zarządowi na piśmie najpóźniej na tydzień przed zgromadzeniem wspólników.
W przedmiocie udzielenia absolutorium proponujemy zapoznać się z treścią artykułu zatytułowanego Udzielenie absolutorium - procedury i konsekwencje prawne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?