Umowa dożywocia a niewypłacalność dłużnika

Pytanie:

"Dłużnik dokonał darowizny nieruchomości swojej córce w zamian za tzw. dożywocie, w/g mnie działanie to ma na celu utrudnienie mi egzekucji z w/w nieruchomości, gdyż powoduje znaczne obniżenie atrakcyjności, a co za tym idzie obniża jej wartość. Dodam że na powyższej nieruchomości mam ustanowioną hipotekę. Czy mogę żądać uznania tych czynności za bezskuteczne powołując się na instytucję skargi pauliańskiej? Czy spowoduje to wykreślenie wpisu dożywocia z KW?"

Odpowiedź prawnika: Umowa dożywocia a niewypłacalność dłużnika

Hipoteka jest zabezpieczeniem rzeczowym ustanowionym na nieruchomości, które jest skuteczne względem każdego właściciela tej nieruchomości. Inaczej mówiąc skoro doszło do zawarcia umowy, która przeniosła własność na określona osobę, to nowy właściciel odpowiada rzeczowo z uwagi na to, że nieruchomość ma wpisaną w KW hipotekę. Pan jako wierzyciel może się zatem domagać zaspokojenia od dłużnika osobistego (zbywcy) i rzeczowego (nowego właściciela). Nie ma potrzeby, aby występować z powództwem pauliańskim. Samo ustanowienie hipoteki nie powoduje ograniczenia w zbywaniu nieruchomości hipoteką obciążonej.

Oczywiście jeśli Pan chce może Pan wystąpić z powództwem pauliańskim przeciwko nabywcy o uznanie umowy dożywocia za bezskuteczną. Uznania umowy o dożywocie za bezskuteczną nie można żądać po upływie lat pięciu od daty tej umowy. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela osoba trzecia (nabywca nieruchomości) uzyskała korzyść majątkową, wierzyciel może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. Jeżeli w chwili darowizny dłużnik był niewypłacalny, domniemywa się, iż działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli. To samo dotyczy wypadku, gdy dłużnik stał się niewypłacalny wskutek dokonania darowizny.

Jeśli sąd orzeknie o bezskuteczności umowy dożywocia, to takie orzeczenie będzie podstawą do wykreślenia umowy dożywocia z KW.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika