Umowa dzierżawy a umowa najmu

Pytanie:

"Jestem właścicielem nieruchomości przy ulicy W 4. Wydzierżawiłem grunt wchodzący w skład mojej działki o powierzchni 800m2, na okres 10 lat. W umowie dzierżawy wyraziłem zgodę na wybudowanie na terenie dzierżawionym hali magazynowej o wymiarach 27,28x23,16=631,80m2. Dzierżawca zastrzegł sobie prawo pierwokupu działki, będącej przedmiotem tej umowy. Po 2 latach od wydzierżawienia powstała hala magazynowa. Wydzierżawiający to jedna osoba fizyczna natomiast dzierżawcy to trzy osoby fizyczne. Po czasie okazało się, że hala magazynowa nie jest użytkowana przez dzierżawców tylko przez dwie spółki kapitałowe (S.A. i sp. z o. o.). Dzierżawcy są akcjonariuszami w tych spółkach. Nie wyrażałem w umowie lub poza nią zgody na bezpłatne użyczenie, czy też wydzierżawianie podmiotom trzecim części mojej działki. W związku z tym czy mam prawo wypowiedzieć 10 letnią umowę dzierżawy w trybie natychmiastowym? Ponieważ zostały zerwane warunki umowy. Co stanie się z halą magazynową wybudowaną na mojej działce i kto jest jej właścicielem? Czy dzierżawiący mogą się domagać rekompensaty, lub względnie rozebrać halę? Co z faktem jeśli dzierżawcy pobierali opłaty od spółek kapitałowych za korzystanie z hal przez nich wybudowanych na moim terenie? Ważnym jest fakt, że dzierżawcy nie zapłacili żadnej z rat opłat."

Odpowiedź prawnika: Umowa dzierżawy a umowa najmu

Na wstÄ™pie należy zadać pewne pytanie – dokÅ‚adnie jakÄ… umowÄ™ Pan zawarÅ‚? Umowa dzierżawy polega na tym, iż wydzierżawiajÄ…cy zobowiÄ…zuje siÄ™ oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a dzierżawca zobowiÄ…zuje siÄ™ pÅ‚acić wydzierżawiajÄ…cemu umówiony czynsz. Od umowy najmu dzierżawa różni siÄ™ tym, iż dzierżawca może pobierać pożytki. Jeżeli umowa nie przesÄ…dzaÅ‚a tej kwestii, należaÅ‚oby przyjąć, iż zostaÅ‚a zawarta umowa najmu nieruchomoÅ›ci. Jest to o tyle istotne, iż w zależnoÅ›ci od rodzaju umowy, różne bÄ™dÄ… skutki podnajmu i poddzierżawy.

W przypadku dzierżawy – poddzierżawa, bÄ…dź oddanie rzeczy osobie trzeciej do bezpÅ‚atnego używania bez zgody wydzierżawiajÄ…cego powoduje, iż ten ostatni może dzierżawÄ™ wypowiedzieć bez zachowania terminów wypowiedzenia.

W przypadku umowy najmu – możliwe jest oddanie rzeczy najÄ™tej w caÅ‚oÅ›ci lub części osobie trzeciej do bezpÅ‚atnego używania albo w podnajem, jeżeli umowa tego nie zabrania. (ze stanu faktycznego wynika, iż umowa tego nie zabraniaÅ‚a)

Jak zaznaczono powyżej, rozróżnienie to ma zasadnicze konsekwencje. Przesądzająca może być przy tym treść umowy, z której może wynikać fakt np.: odpowiedniego stosowania przepisów dotyczących najmu tudzież dzierżawy. Ewentualne spory interpretacyjne będą należały do gestii sądu.

Co do wypowiedzenia z racji podnajmu/poddzierżawy – bÄ™dzie ona siÄ™ przedstawiaÅ‚a różnie w zależnoÅ›ci od przyjÄ™tej koncepcji odnoÅ›nie wzorca umowy. Ale poza tym – na zasadach ogólnych bÄ™dzie Panu przysÅ‚ugiwaÅ‚o uprawnienie do zÅ‚ożenia wypowiedzenia, jeżeli kontrahent nie wywiÄ…zuje siÄ™ ze zÅ‚ożonego zobowiÄ…zania (i np.: nie pÅ‚aci czynszu)

OdnoÅ›nie hali wybudowanej na gruncie – zgodnie z prawem – staÅ‚a siÄ™ ona częściÄ… skÅ‚adowÄ… gruntu, a zatem Pana wÅ‚asnoÅ›ciÄ…. KwestiÄ™ rozliczeÅ„ może (a przynajmniej powinna) regulować umowa. W razie przedterminowego rozwiÄ…zania umowy – grozić Panu bÄ™dzie roszczenie z tytuÅ‚u bezpodstawnego wzbogacenia. Ale kwestia uznania zasadnoÅ›ci i ewentualnie wysokoÅ›ci odszkodowania – i w tym wypadku zależeć bÄ™dzie od swobodnej oceny sÄ…du. Może on bowiem uznać winÄ™ Pana kontrahentów i nie obciążać Pana żadnymi kosztami.

Ponadto będąc właścicielem gruntu, na którym wzniesiono budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może Pan żądać, aby ten, kto wzniósł budynek lub inne urządzenie, nabył od Pana własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika