Umowa dzierżawy gruntu a inwestycja na tym gruncie
Pytanie:
"Na podstawie długoletniej umowy dzierżawy ( 30 lat ) chcemy pozyskać grunt pod budowę pensjonatu. Gruntu nie możemy nabyć w chwili obecnej, gdyż dzierżawca nie może / nie chce go jeszcze sprzedać - ze względów podatkowych i innych. Czy rzeczywiście jest tak, że kogo jest grunt tego jest nieruchomość na nim postawiona? Czy możemy mieć problemy związane z własnością tej nieruchomości jeśli podejmiemy się budowy przy umowie dzierżawy?"
Odpowiedź prawnika: Umowa dzierżawy gruntu a inwestycja na tym gruncie
W polskim prawie cywilnym istnieje zasada zwana superficies solo cedit. Zasada ta wyraża powiązanie gruntu z budynkiem trwale z tym gruntem związanym. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych (nie odnoszących się do Państwa sytuacji), do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.
Gdyby zabudowa dzierżawionej nieruchomości odbywała się za wiedza i zgodą wydzierżawiającego, dzierżawcy przysługiwałby jedynie roszczenie o zwrot nakładów zwiększających wartość nieruchomości dzierżawionej.
Ponadto warto pamiętać również, iż po upływie terminu na jaki dzierżawa została ustalona nie będą posiadać Państwo prawa pierwokupu nieruchomości gruntowej. Prawo takie zostało ustanowione wyłącznie odnośnie gruntów rolnych w rozumieniu art. 461 kodeksu cywilnego. Oczywiście będzie możliwość zakupienia danej nieruchomość na zasadach ogólnych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?