Umowa o wolontariacie

Pytanie:

"Spółka z o.o. realizuje projekt w Afryce. Częścią projektu są też działania mające na celu pomoc miejscowej ludności - organizacja nowych miejsc pracy, organizacja szkoleń, przygotowywanie różnego rodzaju raportów. Czy spółka z o.o. może podpisać umowę o prac woluntarystyczną?"

Odpowiedź prawnika: Umowa o wolontariacie

Wolontariusz to osoba, która ochotniczo i bez wynagrodzenia wykonuje świadczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zgodnie z art. 44 ust. 1 tej ustawy, porozumienie (umowa) o wolontariacie zawierana jest pomiędzy wolontariuszem a podmiotem korzystającym z pracy wolontariusza.

Art. 42 w sposób wyczerpujący wymienia podmioty, które mogą korzystać z pracy wolontariuszy. Są to:

  1. organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy (m.in. stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego), w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego;
  2. organy administracji publicznej, z wyłączeniem prowadzonej przez nie działalności gospodarczej;
  3. jednostki organizacyjne podległe organom administracji publicznej lub nadzorowane przez te organy, z wyłączeniem prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, organizacjami pozarządowymi są organizacje, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej utworzone na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Spółka z o.o może podpisać umowę o pracę woluntarystyczną, jeżeli umowa spółki przewiduje prowadzenie działalności woluntarystycznej (może być także obok działalności godpodarczej).

Spółka z o.o. nie może natomiast uzyskać statusu organizacji pożytku publicznego, jeżeli oprócz działalności charytatywnej prowadzi także działalność gospodarczą.


 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika