Umowa przedwstępna

Pytanie:

Zamierzam kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Jest to mieszkanie tzw. spółdzielcze własnościowe (bez księgi wieczystej). W związku z tym, iż sprzedający chce je przekazać (sprzedać) dopiero za kilka miesięcy ja chcę teraz sporządzić umowę przedwstępną. 20 % wartości transakcji będą stanowić własne środki, pozostała część sfinansowana zostanie kredytem hipotecznym. Co musi zawierać umowa przedwstępna spisana bez udziału notariusza przy opcji kupna mieszkania o statusie "spółdzielczym własnościowym", jeżeli sprzedającym jest małżeństwo? Czy może są jakieś gotowe druki?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa przedwstępna powinna zawierać istotne elementy umowy przyrzeczonej (ostatecznej umowy która ma być zawarta). Umowa tak winna więc określać przedmiot sprzedaży - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, strony umowy sprzedaży - kupującego i sprzedającego (sprzedających jeśli są współwłaścicielami), cenę za którą ma zostać dokonana sprzedaż. Można też wskazać termin w którym ma zostać zawarta umowa przyrzeczona (ostateczna umowa sprzedaży).

Jak wskazuje Kodeks cywilny (art. 389 § 2) jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Prosimy o zapoznanie się z wzorem przedwstępnej umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego: Umowa przedwstępna sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. 

Prosimy także pamiętać, iż w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej w formie pisemnej zwykłej, w przypadku uchylania się przed zawarciem umowy przyrzeczonej przez drugą stronę, możecie Państwo domagać się wyłącznie naprawienia szkody, którą Państwo ponieśliście przez to, że liczyliście na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Gdyby taka umowa została zawarta w formie aktu notarialnego, moglibyście Państwo dochodzić także zawarcia umowy sprzedaży (a więc umowy przyrzeczonej).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 9.2.2011

  Umowa przedwstępna - kiedy i jak ją zawrzeć

  Niekiedy zdarza się, że strony nie chcą lub nie mogą zawrzeć w danym momencie umowy (np. sprzedaży lub darowizny), ale chcą tego dokonać w przyszłości. Jeśli strony nie są jeszcze gotowe do (...)

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 29.1.2010

  Rodzaje umów deweloperskich spotykanych w obrocie

  W niniejszym artykule omówione zostały poszczególne rodzaje umów, zwanych potocznie umowami deweloperskimi. Przykładowo do tej grupy należą umowy deweloperskie w ścisłym tego (...)

 • 19.7.2019

  Umowa zrzeczenia się dziedziczenia

  Umowa zrzeczenia się dziedziczenia jest uregulowana w art. 1048-1050 kodeksu cywilnego. Jest ona jedyną dopuszczalną przez polski system prawny umową o spadek po osobie żyjącej.

 • 27.9.2017

  Umowa dożywocia - Na czym polega? Jak zawrzeć umowę dożywocia?

  Nasze społeczeństwo starzeje się w tempie podobnym do istniejącego w krajach wysoko rozwiniętych. Każdego roku mniej osób pracuje na emerytury coraz większej rzeszy osób nieaktywnych (...)