Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Umowa przedwstępna powinna zawierać istotne elementy umowy przyrzeczonej (ostatecznej umowy która ma być zawarta). Umowa tak winna więc określać przedmiot sprzedaży - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, strony umowy sprzedaży - kupującego i sprzedającego (sprzedających jeśli są współwłaścicielami), cenę za którą ma zostać dokonana sprzedaż. Można też wskazać termin w którym ma zostać zawarta umowa przyrzeczona (ostateczna umowa sprzedaży).
Jak wskazuje Kodeks cywilny (art. 389 § 2) jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Prosimy o zapoznanie się z wzorem przedwstępnej umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego: Umowa przedwstępna sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Prosimy także pamiętać, iż w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej w formie pisemnej zwykłej, w przypadku uchylania się przed zawarciem umowy przyrzeczonej przez drugą stronę, możecie Państwo domagać się wyłącznie naprawienia szkody, którą Państwo ponieśliście przez to, że liczyliście na zawarcie umowy przyrzeczonej.
Gdyby taka umowa została zawarta w formie aktu notarialnego, moglibyście Państwo dochodzić także zawarcia umowy sprzedaży (a więc umowy przyrzeczonej).