Umowa przedwstępna

Pytanie:

"Zamierzam kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Jest to mieszkanie tzw. spółdzielcze własnościowe (bez księgi wieczystej). W związku z tym, iż sprzedający chce je przekazać (sprzedać) dopiero za kilka miesięcy ja chcę teraz sporządzić umowę przedwstępną. 20 % wartości transakcji będą stanowić własne środki, pozostała część sfinansowana zostanie kredytem hipotecznym. Co musi zawierać umowa przedwstępna spisana bez udziału notariusza przy opcji kupna mieszkania o statusie "spółdzielczym własnościowym", jeżeli sprzedającym jest małżeństwo? Czy może są jakieś gotowe druki?"

Odpowiedź prawnika: Umowa przedwstępna

Umowa przedwstępna powinna zawierać istotne elementy umowy przyrzeczonej (ostatecznej umowy która ma być zawarta). Umowa tak winna więc określać przedmiot sprzedaży - spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, strony umowy sprzedaży - kupującego i sprzedającego (sprzedających jeśli są współwłaścicielami), cenę za którą ma zostać dokonana sprzedaż. Można też wskazać termin w którym ma zostać zawarta umowa przyrzeczona (ostateczna umowa sprzedaży).

Jak wskazuje Kodeks cywilny (art. 389 § 2) jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Prosimy o zapoznanie się z wzorem przedwstępnej umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego: Umowa przedwstępna sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. 

Prosimy także pamiętać, iż w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej w formie pisemnej zwykłej, w przypadku uchylania się przed zawarciem umowy przyrzeczonej przez drugą stronę, możecie Państwo domagać się wyłącznie naprawienia szkody, którą Państwo ponieśliście przez to, że liczyliście na zawarcie umowy przyrzeczonej.

Gdyby taka umowa została zawarta w formie aktu notarialnego, moglibyście Państwo dochodzić także zawarcia umowy sprzedaży (a więc umowy przyrzeczonej).


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika