Umowa przedwstępna a zgoda współmałżonka

Pytanie:

"Mam zamiar podpisać umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Właścicielami tej nieruchomości są małżonkowie - na zasadzie współwłasności. Czy jeżeli na umowie przedwstępnej podpisze się tylko jeden z małżonków, to będzie ona ważna (tzn. czy w razie rezygnacji ze sprzedaży będę miał prawo do żądania zwrotu zadatku w podwójnej wysokości)?"

Odpowiedź prawnika: Umowa przedwstępna a zgoda współmałżonka

W przypadku, gdy zawierana jest umowa przedwstępna, której stronami jest dana osoba i współwłaściciele, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W wypadku współwłasności małżonków należy wyróżnić dwie sytuacje, a mianowicie:

  •  stroną umowy są oboje małżonkowie,

  •  stroną umowy jest tylko jeden z małżonków.

W pierwszym przypadku zgodę muszą wyrazić oboje małżonkowie, czyli oboje muszą złożyć podpis na stosownej umowie. W drugim przypadku, ze względu na przedmiot umowy, stroną umowy może być jeden małżonek, ale dla skuteczności umowy potrzebna jest zgoda drugiego małżonka, wyrażona w formie właściwej dla zawarcia umowy. Kodeks rodzinny i opiekuńczy do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia nieruchomości (zalicza się tu także umowa przedwstępna) wymaga bowiem zgody drugiego małżonka. Zgoda taka wymagana jest dla ochrony interesów rodziny, którą tworzą małżonkowie. Zasadą jest, że bez takiej zgody umowa jest nieważna. Drugi małżonek może ją jednak potwierdzić. Druga strona umowy może wyznaczyć małżonkowi, którego zgoda jest wymagana, odpowiedni termin do potwierdzenia umowy; staje się wolna po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Ania 2013-09-29 17:09:36

    Witam, mam pytanie odnośnie odwrotnej strony. Mój małżonek jest za granicą. Wraca za miesiąc a czy ja w chwili obecnej mogę podpisać umowę przedwstępną zakupu mieszkania?? Mąż będzie jedynym kredytobiorcą


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika