Umowa użyczenia zawarta przez dwoje dzieci
Pytanie:
"Proszę o informację jaką odpowiedzialność za użyczony przedmiot ponosi osoba, która go przejęła w użytkowanie, jeśli obie strony tej umowy (ustnej) są nieletnie (15,16 lat)? Użyczone urządzenie jest wartości ok. 400 zł. W czasie użytkowania zostało ukradzione. Jako prawny opiekun osoby nieletniej (rodzic) poszukuję sposobu odzyskania równowartości tego urządzenia. Nie wiem, czy ze względu na wiek stron tej umowy opiekunowie prawni z drugiej strony ponoszą odpowiedzialność za wynikłą stratę i czy mogę (i w jaki sposób) od nich to egzekwować."
Odpowiedź prawnika: Umowa użyczenia zawarta przez dwoje dzieci
Biorący do używania jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, pod warunkiem, że używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową albo z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy, albo gdy nie będąc do tego upoważniony przez umowę ani zmuszony przez okoliczności powierza rzecz innej osobie, a rzecz nie byłaby uległa utracie lub uszkodzeniu, gdyby jej używał w sposób właściwy albo gdyby ją zachował u siebie.
Należy przede wszystkim rozważyć, czy umowa użyczenia jest ważna. Jeżeli skradziony przedmiot został oddany dziecku przez rodziców do swobodnego użytku, to dziecko mogło zawrzeć umowę użyczenia dotyczącą tego przedmiotu. Jeżeli te przesłanki są spełnione, to oświadczenie woli dziecka użyczającego jest ważne. Jeżeli więc będzie też ważne oświadczenie dziecka biorącego w użyczenie, to umowa będzie ważna. Z punktu widzenia drugiego z dzieci (lub z punktu widzenia obojga, jeżeli rzecz nie została oddana do używania dziecku przez rodziców) konieczne jest jeszcze rozważenie, czy umowa ta może być uznana za umowę powszechnie zawieraną w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Jeżeli przedmiotem umowy była na przykład zabawka albo walkman i w Państwa środowisku nie jest niczym wyjątkowym, że dzieci użyczają sobie takie rzeczy, to w zasadzie należałoby taką umowę uważać za ważną. W przeciwnym razie ważność umowy zależy od potwierdzenia jej przez przedstawicieli ustawowych dzieci. Jeżeli umowa jest ważna, małoletni odpowiada z jej tytułu. Osoba małoletnia, która ukończyła 13 lat ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę, gdyż można jej przypisać winę. Ponosi też opisaną na początku szczególną odpowiedzialność za przypadek. Jednak ponosi ją z własnego majątku, pod warunkiem oczywiście, że go ma. W innym wypadku jedynym sposobem na odszkodowanie byłoby kierowanie roszczenia do rodziców o naprawienie szkody. Konieczne jest jednak w tym wypadku przeprowadzenie dowodu, że rodzice wyrządzili szkodę ze swojej winy. Niestety może być trudno udowodnić ich winę w przypadku kradzieży.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?