Umowa z członkiem zarządu-sp. z o.o. w organizacji
Pytanie:
"Wspólnicy zawiązują spółkę z o. o. Spółka nie jest jeszcze zarejestrowana w KRS. Spółka zamierza prowadzić działalność w pomieszczeniu wynajętym lub użyczonym przez jednego ze wspólników spółki , który został wybrany na jedynego członka zarządu tej spółki. Już na etapie organizacji Spółki konieczne jest zawarcie umowy użyczenia lub najmu pomiędzy spółką (w organizacji) a członkiem jej zarządu - jako właścicielem lokalu. W spółce nie ma rady nadzorczej. W jaki sposób można prawidłowo zawrzeć tę umowę biorąc pod uwagę treść art. 210 ksh i biorąc pod uwagę fakt, że spółka nie została jeszcze zarejestrowana i stąd nie jest chyba możliwe zwołanie zgromadzenia wspólników i wybór pełnomocnika do reprezentowania spółki w umowie z członkiem zarządu?"
Odpowiedź prawnika: Umowa z członkiem zarządu-sp. z o.o. w organizacji
W przedstawionym przypadku jedyną możliwością zawarcia wskazanej umowy jest bądź powołanie rady nadzorczej spółki, bądź też pełnomocnika. Nie ma innej możliwości zgodnego z prawem dokonania wskazanej czynności prawnej.
Jak wskazuje przepis art. 160 § 2 ksh, spółka w organizacji jest reprezentowana przez zarząd albo pełnomocnika powołanego jednomyślną uchwałą wspólników. Artykuł ten należy rozumieć w ten sposób, iż dopóki nie ustanowiono zarządu spółki z o. o. w organizacji, spółka reprezentowana jest przez pełnomocnika. Z chwilą ustanowienia zarządu pełnomocnictwo wygasa, chyba że chodzi o zawarcie umowy z członkiem zarządu – taka czynność jako jedyna (po powołaniu zarządu spółki z o. o. w organizacji) uzasadnia powołanie jednomyślną uchwałą przez wspólników pełnomocnika.
„Art. 160 § 2 należy rozumieć w ten sposób, że dopóki nie ustanowiono zarządu, dopóty spółkę w organizacji może reprezentować pełnomocnik jednomyślnie ustanowiony przez wspólników. Z chwilą ustanowienia zarządu, spółkę reprezentuje przede wszystkim zarząd, pełnomocnik zaś ustanowiony przez wspólników może ją reprezentować już tylko wobec zarządu - w trybie art. 210, jeżeli wynika to z treści pełnomocnictwa i uchwały ustanawiającej pełnomocnika” - tak Mateusz Rodzynkiewicz, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Warszawa 2007 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie II)
Brak rejestracji spółki nie uniemożliwia zwołania zgromadzenia wspólników. W opisanej sytuacji należy więc zwołać zgromadzenie wspólników i na nim powołać pełnomocnika do zawarcia umowy z członkiem zarządu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?