Umowa zlecenia a umowa rezultatu

Pytanie:

"Czy strony typowej umowy starannego działania mogą się umawiać co do rezultatu działań zleceniobiorcy i uzależniać od tego wynagrodzenie? Czy np. adwokat może się umawiać z klientem na prowizję od wartości wygranej sprawy?"

Odpowiedź prawnika: Umowa zlecenia a umowa rezultatu

Zgodnie z obowiązującą w naszym kraju zasadą swobody kontraktowania (swobody umów) strony stosunku cywilnoprawnego mogą ułożyć stosunek prawny wedle swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Umowa o świadczenie usług prawnych jako szczególny rodzaj umowy zlecenia jest rzeczywiście typowym przykładem umowy starannego działania, to znaczy przyjmujący zlecenie nie ponosi odpowiedzialności w stosunku do swego mocodawcy za wynik podejmowanych przez siebie działań, lecz za należytą staranność, jakiej dołożył przy wykonywaniu obowiązków. Miernik owego starannego działania przejawia się zatem w płaszczyźnie odpowiedzialności przyjmującego zlecenia wobec zamawiającego. Strony moga się jednak umówić, że w wypadku ziszczenia się zdarzenia przyszłego i niepewnego, np. pozytywnego rozstrzygnięcia sprawy, przyjmujący zlecenia będzie partycypował w określonym stopniu w wartości otrzymanego przez mocodawcę świadczenia pieniężnego. Byłoby to swego rodzaju świadczenie dodatkowe. Nie zmieniłoby ono jednak sfery odpowiedzialności stron z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika