Umowa zlecenie z członkiem zarządu
Pytanie:
"W przypadku gdy dwóch wspólników w spółce z o.o. jest również członkami zarządu umowę o zlecenie powinien podpisać z nimi pełnomocnik zarządu wybrany przez wspólników, gdy nie ma rady nadzorczej. Kogo na ogół wybiera się na takiego pełnomocnika? Jakie inne prawa i obowiązki ma taki pełnomocnik?"
Odpowiedź prawnika: Umowa zlecenie z członkiem zarządu
Pełnomocnictwo wynikające ze stosownej uchwały zgromadzenia wspólników może być pełnomocnictwem do poszczególnej czynności (np. do zawarcia konkretnej umowy), ale może też być pełnomocnictwem rodzajowym (np. do zawierania wszystkich umów cywilnoprawnych z członkami zarządu). Jeśli zatem pełnomocnictwo zostało udzielone tylko do zawarcia umowy zlecenia z członkami zarządu, to pełnomocnik jest uprawniony tylko do takiego działania. Działanie poza zakresem udzielonego pełnomocnictwa jest jego przekroczeniem. Z treści udzielonego pełnomocnictwa wynikać powinno jakie prawa i obowiązki ma pełnomocnik. Jeśli pełnomocnictwo nie określa ich w sposób pełny lub wcale ich nie określa, to pełnomocnik jest uprawniony do wszystkiego co jest nierozłącznie związane z podpisaniem umowy zlecenia z członkiem zarządu. Pełnomocnikiem tym może być każda osoba, oprócz członków zarządu tej spółki, może nim być np. jeden z pracowników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?