Uprawnienia kupującego z gwarancji

Pytanie:

"Nasz dostawca dostarczył na zbiornik magazynowy na kwas który z kolei został zamontowany w montowanej przez nas linii technologicznej. Przy złożeniu zamówienia została wpłacona zaliczka na poczet tego zamówienia zgodnie z uzgodnieniem. Zbiornik został do nas dostarczony na początek bez dokumentacji. W związku powyższym informowaliśmy pisemnie dostawcę, że wstrzymujemy płatność pozostałej kwoty oraz , że klient nie pozwala nam bez dokumentacji na napełnienie zbiornika. Po dostarczeniu dokumentacji która została odesłana do poprawki napełniliśmy zbiornik kwasem. Okazało się, że zbiornik jest nieszczelny. Poinformowaliśmy o tym fakcie pisemnie i telefonicznie naszego dostawcę. Minęło już 20 dni od daty zgłoszenia i nie ma żadnej reakcji na naszą reklamację. W karcie gwarancyjnej dostawca gwarantował usunięcie usterki w ciągu 14 dni od daty zgłoszenia. Czy w takim przypadku możemy do naprawy wycieku wynająć inną firmę lub wykonać naprawę własnymi siłami a kosztami związanymi z tym obciążyć naszego dostawcę ? Nie zapłaciliśmy mu jeszcze pełnej kwoty więc mamy z czego kompensować. Czy w przypadku gdy naprawa zostanie wykonana przez inny podmiot niż dostawca to czy oznacza to zerwanie gwarancji danej przez dostawcę ? Na karcie gwarancyjnej nie ma określonych dokładnie warunków gwarancji. W jaki sposób prawny możemy zmobilizować do działania naszego dostawcę ? Żadne prośby już nie działają."

Odpowiedź prawnika: Uprawnienia kupującego z gwarancji

Sytuacji, o której Państwo wspominają określana jest jako”wykonanie zastępcze” i została uregulowana w art, 480 § 1 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem w razie zwłoki dłużnika w wykonaniu zobowiązania czynienia, wierzyciel może, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, żądać upoważnienia przez sąd do wykonania czynności na koszt dłużnika. Tylko w wypadkach nagłych wierzyciel może dokonać napraw, zachowując roszczenie o naprawienie szkody, bez upoważnienia sądu na koszt dłużnika. Jeśli zatem chcą Państwo dokonać takich napraw, a nie mamy do czynienia z wypadkiem nagłym, koniecznym będzie uzyskanie w drodze powództwa upoważnienia sądu. Dopiero orzeczenie sądu pozwala na dokonanie napraw i obciążenie nimi dłużnika.

Wykonanie napraw na koszt zobowiązanego nie jest jednak uprawnieniem wynikającym bezpośrednio z przepisów dotyczących gwarancji. Gwarancja jest umową w znacznej mierze kształtowana jednostronnie przez gwaranta,. Skorzystanie z wykonanie zastępczego może prowadzić do wygaśnięcia gwarancji jeśli dokument gwarancji tak stanowi. Gwarancja może jednak dopuszczać naprawienie przedmiotu nią objętego przez kupującego albo przez osobę trzecią.

Wydaje się, że w braku postanowień w gwarancji co do samodzielnego naprawienia na koszt, takie działanie kupującego wyłączyło dochodzenie roszczeń wynikających z tej gwarancji (jak i z rękojmi) w stosunku do tej konkretnej wady, natomiast nie powodowałoby całkowitego jej wygaśnięcia. Naprawienie jednej z wad nie wyłącza bowiem gwarancji na pozostałe elementy (części) przedmiotu, chyba, że natura i właściwości przedmiotu umowy lub okoliczności faktyczne na to nie pozwalają. Powstanie zatem innej wady może uprawniać kupującego do skorzystania z uprawnień wynikających z danej przez sprzedającego gwarancji jakości.

W przypadku, gdy gwarant nie realizuje swoich obowiązków wynikających z gwarancji wówczas kupujący jest uprawniony do wystąpienie z powództwem do sądu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika