Ustanowienie hipoteki w spółce akcyjnej

Pytanie:

"Jakich czynności prawnych należy dokonać w spółce akcyjnej w sprawie ustanowienia hipoteki na nieruchomości? Czy do ustanowienia hipoteki wymagana jest Uchwała WZA czy wystarczy tylko uchwała zarządu?"

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie hipoteki w spółce akcyjnej

Przepisy kodeksu spółek handlowych ustanawiają zarząd spółki akcyjnej jako organ reprezentujący spółkę w dokonywaniu wszelkich czynności sądowych i pozasądowych spółki. Na niektóre czynności zarząd musi uzyskać zgodę innych organów spółki - np. rady nadzorczej, a inne czynności muszą być poprzedzone uchwałą WZA. Obciążenie nieruchomości ograniczonym prawem rzeczowym, jakim jest hipoteka, nie należy do czynności, których dokonanie zależy od wcześniejszej uchwały WZA. Dlatego też co do zasady zarząd spółki akcyjnej upoważniony jest samodzielnie do dokonania takiego obciążenia. Należy jednak dokładnie sprawdzić zapisy statutu w tym zakresie, gdyż ograniczenia w dokonywaniu takich czynności (np. konieczność uzyskania zgody rady nadzorczej) mogą być zawarte w statucie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika