Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeśli chodzi o aktualnie zajmowane przez Panią mieszkanie, to zajmuje je Pani na podstawie stosunku prawnego użyczenia od rodziców męża (nie jest konieczne zawarcie takiej umowy na piśmie, można wywnioskować jej zawarcie z okoliczności, iż rodzice męża tolerowali Pani pobyt w mieszkaniu przez dłuższy okres, Pani zaś opłacała należności związane z utrzymaniem tego lokalu). Mogą oni ten stosunek wypowiedzieć, a następnie jako właściciele domagać się Pani eksmisji (wraz dziećmi) ze względu na brak tytułu prawnego do zajmowania lokalu.
Nie istnieją środki prawne do wymuszenia zawarcia umowy sprzedaży bądź najmu na rodzicach męża w tej sytuacji.
Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny rodziców męża w stosunku do dzieci (z którego miałby wynikać obowiązek zapewnienia im mieszkania), to należy stwierdzić, iż zgodnie z przepisami kodeksu rodzinnego i opiekuńczego obowiązek alimentacyjny rodziców w stosunku do dzieci wyprzedza obowiązek alimentacyjny pozostałych krewnych (zstępnych, wstępnych). Dopiero jeśli zostanie wykazane, iż mąż nie jest w stanie spełnić swoich obowiązków (np.: nie pracuje i nie może podjąc tej pracy), a ze względu na brak świadczeń alimentacyjnych dzieci znalazły się w niedostatku, to może Pani domagać się w imieniu dzieci świadczeń alimentacyjnych na ich rzecz od rodziców męża (przy czym nawet jeśli sąd uzna zasadność takich roszczeń, to zasądzenie alimentów nie będzie polegać na nałożeniu na rodziców ojca obowiązku sprzedaży bądź wynajęcia mieszkania, będzie to odpowiednia suma pieniędzy).
Więcej na temat potencjalnych alimentów od rodziców b. męża, a nie od niego samego, przeczytać można w artykule: Alimenty od dziadków zamiast od ojca dziecka