Używanie otwartego ognia w mieście

Pytanie:

"Czy w mieście można używać otwartego ognia, czyli palić ogniska na dzialkach budowlanych, spalać liście? Nie chodzi mi o prawo sąsiedzkie, ale przepisy przeciwpożarowe, porządkowe. "

Odpowiedź prawnika: Używanie otwartego ognia w mieście

Ogólną zasadą jest, że osoba fizyczna, osoba prawna, organizacja lub instytucja korzystające ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu są obowiązane zabezpieczyć je przed zagrożeniem pożarowym lub innym miejscowym zagrożeniem. Zaś właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także inne podmioty ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych.

Bardziej konkretną regulację zawiera rozporządzenie z dnia 16 czerwca 2003 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Zgodnie z nim w obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji np: rozpalanie ognisk lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów oraz w mniejszej odległości od tych obiektów niż 10 m.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • szczecinianin 2016-03-11 15:26:10

    Sprezczne prawo co do uzycia otwartego ognia.Na opakowaniu pisze rozgrzej smołę do 200 st. c. Warsztat slusarski w planie zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecin, nazywa taki teren przeznaczonym na dzialalnosc gospodarcza, pobiera zwielokrotnione oplaty za teren i nieruchomosci. Slusarz uzywa palnika gazowego laczac roztopiony metal i palnika na dachu klejac pape termozgrzewalna na dachu,robi to otwartym ogniem. Skarzy sie na sasiada art 82.1 kw ze w ognisku roztapia smołe izolujac fundament, ten idac widzi ognisko przy plocie Strazy Pozarnej przy ul. Klonowica wchodzi zglosic art.82 1 i zostaje brutalnie wyrzucony przez strazaków oburzonych ze zglaszam ognisko na terenie katolickiej szkoly, nakazuja przyjecie zgloszenia za posrednictwem Policji. Idac przy Urzedzie Wojewodzkim widze komendanta Policji jak ogrzewa sie przy ognisku rolników indywidualnych palonym przed Urzedem Wojewodzkim w Szczecinie.Bezdomny ratujac swoje zycie rozpalił ognisko przy moim domu nie zamarzł jak wielu, czy i taki otwarty ogien prawo zagasi narazajac bezdomnego na smierc z zimna.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika