Wierzytelność z tytułu dywidendy a majątek wspólny
Pytanie:
"Posiadam majątek odrębny w postaci udziałów w spółce z o.o. Posiadam także wraz z żoną majątek wspólny. Trwa postępowanie rozwodowe. Spółka przynosi coroczne zyski, których część zarząd przeznacza na dywidendę każdego roku. Zarząd spółki corocznie uchwala dywidendę, lecz spółka jej nie wypłaca. Wypłata dywidend nastąpi po orzeczeniu rozwodu i automatycznie rozdzielności majątkowej. Do czasu orzeczenia rozdzielności majątkowej wartości dywidend są moim roszczeniem wobec spółki z o.o. w której mam udziały. Czy wyżej opisane dywidendy będą zaliczone do majątku wspólnego czy odrębnego?"
Odpowiedź prawnika: Wierzytelność z tytułu dywidendy a majątek wspólny
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
-
pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
-
dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
-
środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Natomiast do majątku osobistego małżonka wchodzą m. in. wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków.
Dywidenda przysługująca wspólnikowi z tytułu udziału w spółce, jest dochodem z majątku osobistego męża (nie z działalności zarobkowej). Nie można więc do niej wprost zastosować reguły, że wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej należą do majątku osobistego jednego z małżonków, bo reguła ta dotyczy innych przypadków (praca i inna działalność). Kwestia, czy wierzytelność (nie pobrany dochód) z majątku osobistego, wchodzi do majątku wspólnego, pozostaje więc sporna. Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 30 maja 1979 r., sygn. III CZP 29/79, stwierdził, że wierzytelności z tytułu dochodów z majątków osobistych małżonków wchodzą do majątku wspólnego. Odrębny pogląd wyraża natomiast J. St. Piątowski, w: System prawa rodzinnego i opiekuńczego, praca zbiorowa pod red. J. St. Piątowskiego, Ossolineum 1985 r., s. 359-360.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?