Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 387 kodeksu postępowania karnego do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.
Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości. Uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku.
Sąd nie ma obowiązku pytać, czy oskarżony chce złożyć taki wniosek. Wniosek taki można złożyć także przed rozpoczęciem rozprawy, wtedy sąd rozpatrzy go na rozprawie (lub posiedzeniu w postępowaniu uproszczonym). Pański adwokat mając obowiązek obrony Pana i działania na Pana korzyść może wyjść z inicjatywą złożenia wniosku, jednak proszę adwokata poinformować o pana gotowości do dobrowolnego poddania się karze.
Ponadto, zgodnie z art. 335 kpk, również prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.