Wniosek o dobrowolne poddanie się karze

Pytanie:

"Zostałem oskarżony o to, że jechałem w stanie nietrzeźwości rowerem. Przede mną sprawa sądowa przed sądem grodzkim. Czy w takim postępowaniu sąd może zastosować instytucję dobrowolnego poddania się karze przez oskarżonego? Czy sąd po przesłuchaniu mnie, powinien zapytać mnie czy chcę dobrowolnie poddać się karze? I jakiej? Czy jeśli dostanę adwokata z urzędu, o którego prosiłem, to adwokat zamiast mnie stawia takie wnioski? "

Odpowiedź prawnika: Wniosek o dobrowolne poddanie się karze

Zgodnie z art. 387 kodeksu postępowania karnego do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego. Jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.

Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości. Uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku.

Sąd nie ma obowiązku pytać, czy oskarżony chce złożyć taki wniosek. Wniosek taki można złożyć także przed rozpoczęciem rozprawy, wtedy sąd rozpatrzy go na rozprawie (lub posiedzeniu w postępowaniu uproszczonym). Pański adwokat mając obowiązek obrony Pana i działania na Pana korzyść może wyjść z inicjatywą złożenia wniosku, jednak proszę adwokata poinformować o pana gotowości do dobrowolnego poddania się karze.

Ponadto, zgodnie z art. 335 kpk, również prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika