Wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego
Pytanie:
"Sąd Zarządzeniem odrzucił wniosek o dział spadku z powodu braku postanowień o nabyciu spadku niektórych spadkobierców. Czy ksero tego Zarządzenia wystarczy w Urzędach Stanu Cywilnego do otrzymania przeze mnie aktów urodzenia, zgonu, małżeństwa? Kiedy trzeba wysłać znaczki skarbowe, przy wniosku, czy na wezwanie? Czy je naklejać?"
Odpowiedź prawnika: Wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego
Zgodnie z przepisami, odpisy aktów stanu cywilnego wydaje się na wniosek:
-
sądu lub innego organu państwowego,
-
osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego,
Odpisy aktów stanu cywilnego mogą być również wydane na wniosek innych osób niż wymienione powyżej, które wykażą w tym interes prawny.
Jeżeli zatem nie zalicza się Pani do pierwszej kategorii podmiotów, należy wykazać interes prawny. Wykazanie takiego interesu może nastąpić poprzez samo stwierdzenie, iż odpisy są niezbędne do przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku. Naszym zdaniem, nie jest konieczne, ani celowe dołączanie zarządzenia Sądu, gdyż ono nie wykazuje ono interesu prawnego.
Od złożonego wniosku należy uiścić następujące opłaty:
-
od podania - 5 zł,
-
od załącznika do podania - 50 gr
Opłaty te najlepiej uiścić poprzez naklejenie znaków opłaty skarbowej na podaniu. Znaki opłaty skarbowej od od podania oraz od czynności urzędowej nakleja się bowiem na podaniu o dokonanie tej czynności. Jeżeli w wyniku dokonanej czynności urzędowej zostanie wydany odpis dokumentu, zamieszcza się na nim adnotację o dokonaniu zapłaty opłaty skarbowej znakami opłaty skarbowej w odpowiedniej wysokości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?