Wpis hipoteki na zajętej nieruchomości

Pytanie:

"Komornik na wniosek wierzycieli wszczął egzekucję z nieruchomości dłużnika tj. zajął nieruchomość i złożył wniosek o dokonanie odpowiedniego wpisu w księgę wieczystą. Nieruchomość nie jest obciążona żadnymi hipotekami. Czy w takiej sytuacji i do jakiego momentu wierzyciel egzekwujący może - na podstawie tytułu wykonawczego - wystąpić o wpis na nieruchomości hipoteki przymusowej?"

Odpowiedź prawnika: Wpis hipoteki na zajętej nieruchomości

Sam wpis hipoteki przymusowej nie czyni z wierzyciela posiadającego tytuł wykonawczy wystawiony względem dłużnika (właściciela nieruchomości) uczestnika postępowania egzekucyjnego. Wierzyciel jeśli chce skierować egzekucję do nieruchomości dłużnika po jej zajęciu musi się przyłączyć do toczącej się egzekucji. Wniosek o wpis hipoteki przymusowej nie jest takim przyłączeniem się. Jeśli wierzyciel nie przyłączy się do egzekucji nie uzyska zaspokojenia z tejże nieruchomości.

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej jest dopuszczalny. Przez wpis takiej hipoteki przymusowej nie dochodzi do pokrzywdzenia innych wierzycieli przez dłużnika, albowiem to nie dłużnik ustanawia w tym przypadku hipotekę. Wpis hipoteki przymusowej nie zastępuje jak już powiedziano wniosku o przyłączenie się do postępowania egzekucyjnego. Jeśli wierzyciel złoży taki wniosek sąd wieczystoksięgowy powinien taki wniosek uwzględnić.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika