Wpis zajęcia komorniczego do księgi udziałów
Pytanie:
"Jako prezes zarządu w sp. z o.o. zobowiązany jestem do prowadzenia księgi udziałów. Jeden ze wspólników posiada komornicze zajęcia udziałów lub pożytków z udziałów. Nie jest to natomiast ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywania prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika. Są to tylko zajęcia udziałów, korzyści materialnych wynikających z posiadanych przez dłużnika udziałów oraz w jednym przypadku rozpoczęta egzekucja z udziałów dłużnika. Czy w księdze udziałów trzeba lub można umieszczać informację na temat zajęć komorniczych udziałów wspólnika lub informację o trwającej egzekucji z udziałów wspólnika?"
Odpowiedź prawnika: Wpis zajęcia komorniczego do księgi udziałów
Zgodnie z Kodeksem spółek handlowych:
Art. 188. § 1. Zarząd jest obowiązany prowadzić księgę udziałów, do której należy wpisywać nazwisko i imię albo firmę (nazwę) i siedzibę każdego wspólnika, adres, liczbę i wartość nominalną jego udziałów oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywanie prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika, a także wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów.
Przyjąć należy, że wyliczenie wskazane w art. 188 k.s.h. ma charakter enumeratywny. Podobnie uważa się w doktrynie. Wojciech Pyzioł („Kodeks spółek handlowych. Komentarz”, Popiołek Wojciech, Pyzioł Wojciech (red.), Frąckowiak Józef, Witosz Antoni, Kidyba Andrzej, LexPolonica 2013 r.) wskazuje, że: „Do księgi udziałów powinny być wpisywane - niezwłocznie po zaistnieniu okoliczności uzasadniających wpis - dane wymienione w art. 188 § 1. Nie można wpisywać do księgi udziałów innych danych bądź dodatkowych informacji (np. danych osobowych zastawnika lub użytkownika)”. W związku z powyższym informacja o zajęciu komorniczym nie powinna znaleźć się w księdze udziałów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?