Wpisanie umowy przedwstępnej do księgi wieczystej
Pytanie:
"Osoba prywatna chce kupić działkę od spółki z o. o. Ma być sporządzona przedwstępna umowa kupna - sprzedaży w formie aktu notarialnego. W jakiej sytuacji umowa ta będzie uwidoczniona w księdze wieczystej nieruchomości? "
Odpowiedź prawnika: Wpisanie umowy przedwstępnej do księgi wieczystej
Zgodnie z kodeksem cywilnym, umowa przedwstępna zawarta w formie przewidzianej dla umowy przyrzeczonej oraz spełniająca inne wymagania zastrzeżone dla umowy definitywnej ma ten skutek, że jeżeli jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej, to druga strona może dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 390 ust. 2 k.c.).
Umowa przenosząca własność natomiast winna być zawarta właśnie w formie aktu notarialnego (art. 158 k.c.). Inne warunki skuteczności umowy przyrzeczonej sprzedaży określa zaś art. 535 k.c. Umowa ta powinna określać co najmniej przedmiot sprzedaży, jego cenę oraz warunki wydania i odbioru.
We wskazanej sytuacji, tj. gdy umowa przedwstępna spełnia ww. warunki, uprawniony może przymusowo doprowadzić do zawarcia umowy przyrzeczonej wytaczając powództwo zgodnie z art. 1047 k.p.c. Zapadły w takiej sprawie wyrok - zgodnie z art. 64 k.c. - zastępować będzie oświadczenie woli strony uchylającej się od zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa ta dojdzie zatem do skutki wraz z uprawomocnieniem się wyroku.
Innymi słowy uprawnionym z umowy przedwstępnej przysługuje roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej. Roszczenia takie zaś podlegają wpisowi do księgi wieczystej - co wprost wynika z ustawy o księgach wieczystych i hipotece (art. 16 ust. 2 pkt 2).
Jeśli uprawniony złoży wniosek w pis roszczenia do Kw, notariusz ma obowiązek umieścić w treści aktu notarialnego wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej, zawierający wszystkie dane wymagane przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Notariusz jest obowiązany ponadto przesłać z urzędu sądowi właściwemu do prowadzenia ksiąg wieczystych wypis aktu notarialnego zawierający wniosek o wpis do księgi wieczystej wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu, w terminie trzech dni od sporządzenia aktu (art. 92 par. 4 ustawy Prawo o notariacie). Notariusz pobiera również opłatę sądową od wniosku o wpis roszczenia w księdze wieczystej w wysokości 150 zł (art. 43 pkt 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Wniosek umieszczony w akcie notarialnym stanowi podstawę wpisu roszczenia w dziale III księgi wieczystej (art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o księgach wieczystych i hipotece).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?