Wspólna inwestycja na nieruchomości

Pytanie:

"Dwie osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej zakupiły działki budowlane. Pierwszy dwie działki drugi jedną działkę znajdującą się pomiędzy działkami pierwszego. Czy dwie osoby bez zakładania spółki mogą wspólnie starać się o pozwolenie budowlane (i wszystkie dokumenty z nim związane) w celu wybudowania razem na wyżej wspomnianych działkach zabudowań szeregowych leżących na wszystkich działkach?"

Odpowiedź prawnika: Wspólna inwestycja na nieruchomości

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego pozwolenie na budowę jest wydawane pod warunkiem, iż wnioskodawca (inwestor) ma prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Każdy z właścicieli ma więc prawo do dysponowania dla celów budowlanych własną nieruchomością, co do zasady nie ma natomiast tego prawa w stosunku do drugiego z właścicieli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by każdy z właścicieli dał drugiemu takie prawo. Nie jest w tym wypadku konieczne przeniesienie prawa własności; w zasadzie wystarczy, jeśli właściciel wyrazi zgodę na dysponowanie, czy raczej współdysponowanie.

Będzie to również naszym zdaniem odpowiadało zasadzie wyrażonej w art. 33 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, zgodnie z którą pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy wybranych obiektów lub zespołu obiektów, inwestor jest obowiązany przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu dla całego zamierzenia budowlanego.

Nie trzeba w tym celu zakładać spółki. Jednakże nie da się wykluczyć, że w określonych okolicznościach będziemy mieć do czynienia ze spółką cywilną. Skoro bowiem właściciele wspólnie decydują się na określoną inwestycję, prawdopodobnie między innymi na zmniejszenie dzięki temu jej kosztów, to nawet nie spisując żadnej umowy, naszym zdaniem powstaje między nimi stosunek spółki cywilnej (umowa spółki cywilnej). Zwracamy też uwagę, że warto spisać tę umowę, a w niej określić zasady rozliczeń między inwestorami. Zwracamy też na potrzebę takiego projektowania inwestycji, by żaden z poszczególnych domów szeregowych nie naruszał granicy między tymi trzema działkami.

Powstanie stosunku spółki cywilnej nie zawsze oznacza, że wspólnicy podejmują działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o działalności gospodarczej. Naszym zdaniem nie mamy tu do czynienia z taką działalnością, inwestycja ma bowiem charakter jednorazowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika