Wspólnik będący cudzoziemcem
Pytanie:
"Czy wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być nie rezydent? Jaki adres trzeba wpisać do umowy spółki? Stały czy tymczasowy? Jakie dane trzeba podać w umowie? "
Odpowiedź prawnika: Wspólnik będący cudzoziemcem
Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna określać firmę i siedzibę spółki, przedmiot działalności, wysokość kapitału zakładowego, określenie czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział i udziałów obejmowanych przez wspólników, a także ewentualnie czas trwania spółki. Jeżeli wspólnik wnosi do spółki wkład w postaci aportu, umowa spółki powinna dokładnie określać ten wkład i wskazywać wspólnika, który go wnosi. Natomiast zgłoszenie do sądu rejestrowego powinno zawierać imię, nazwisko i adres wspólnika, jeżeli jest on jedynym wspólnikiem. Do zgłoszenia należy dołączyć listę wspólników, która zawiera imiona i nazwiska wspólników. W Krajowym Rejestrze Sądowym zamieszcza się informacje o wspólnikach, którzy mają przynajmniej 10% kapitału. Informacje te dotyczą imienia, nazwiska oraz numeru PESEL.
Co do osoby nie będącej obywatelem polskim, to regulację w tym zakresie zawiera ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Prawo nie stwarza żadnych ograniczeń, by osoba zagraniczna prowadziła działalność w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej. Wiąże się to również z przystępowaniem do tych spółek oraz nabywania w nich udziałów bądź akcji. Ewentualne ograniczenia w tym zakresie mogą jednak zawierać umowy międzynarodowe.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?