Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 6801 § 1. Kodeksu cywilnego, małżonkowie są najemcami lokalu bez względu na istniejące między nimi stosunki majątkowe, jeżeli nawiązanie stosunku najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych założonej przez nich rodziny nastąpiło w czasie trwania małżeństwa. Ustanie wspólności majątkowej w czasie trwania małżeństwa nie powoduje ustania wspólności najmu lokalu mającego służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodziny.
Wspólność prawa najmu ustaje z chwilą ustania małżeństwa na skutek śmierci jednego z małżonków, rozwiązania małżeństwa przez rozwód albo jego unieważnienia. W czasie zaś trwania małżeństwa ustaje ona z chwilą, gdy po ustaniu wspólności majątkowej sąd - na podstawie art. 6801 § 2 Kodeksu cywilnego - na żądanie jednego z małżonków zniesie wspólność tego prawa.
W Pana przypadku w wypadku rozwodu, chociaż wspólność majątkowa uległa przekształceniu z łącznej we wspólność w częściach ułamkowych, to jednak nie została zniesiona, a więc utrzymała się również wspólność praw i obowiązków wynikających z umowy najmu. Wobec tego, do czasu skutecznego wypowiedzenia umowy najmu, odpowiada Pan na równi z byłą żoną w przypadku wytoczenia roszczenia z tytułu umowy najmu przez wynajmującego. Zniesienie wspólności praw i obowiązków wynikających z umowy najmu może nastąpić także w trybie umownym.