Wyjście z długów przez przedsiębiorcę

Pytanie:

"Prowadzę firmę budowlaną, zarejestrowaną na mnie na osobę fizyczną. Od 1,5 roku mam kłopoty finansowe i wiele zobowiązań. Są to długi zarówno w stosunku do kontrahentów, jak i do Zus-u i Urzędu Skarbowego. Obecnie mam zajęcie komornicze na rachunku bankowym. Nie chcę zamykać firmy, ponieważ długo wypracowywałem swoje logo, prestiż, nazwę itp. Mój ojciec chciał przejąć moją firmę razem z długami. Byliśmy w Urzędzie Skarbowym, ale oni odpowiedzieli nam, że jeśli firma jest zarejestrowana na osobę fizyczną, to nie ma czegoś takiego jak przejęcie firmy. Można jedynie tą zamknąć i nową otworzyć. Moje pytanie jest następujące, czy istnieje możliwość "przepisania" lub "scedowania" itp. samych długów mojej firmy na mojego ojca? Czy można to zrobić notarialnie? Wtedy ja dalej prowadziłbym swoją firmę nadal, byłbym bez długów, a wszystkie moje długi przejąłby mój ojciec. Mój ojciec czuje się odpowiedzialny za większość moich długów, bo powstały one głównie ze zleceń, w których on pośredniczył. Chce spłacać moje długi i jednocześnie chce przejąć je na siebie. Czy istnieje taka możliwość, a jeśli nie to czy jest jakieś inne wyjście s tej sytuacji?"

Odpowiedź prawnika: Wyjście z długów przez przedsiębiorcę

Kwestię zbycia przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej omawia odpowiedź
Zbycie przedsiębiorstwa i Zmiana właściciela firmy-działalność gospodarcza
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z kc, nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.

Natomiast ordynacja podatkowa przewiduje (przepisy te stosuje się również do należności z tytułu składek ZUS), że nabywca przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a także określonych  składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 000 zł, - odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub składników majątku.

Instytucję przejęcia długu omawia artykuł: Przejęcie długu. Z artykułu tego wynika, że jest możliwe przejęcie długu, przy czym, umowa pomiędzy dłużnikiem a przejmującym dług wymaga wyrażenia zgody przez wierzyciela na przejęcie długu.

Kolejnym wyjściem z sytuacji jest zwrócenie się  do kontrahentów o rozłożenie długów na raty, czy też odroczenie płatności. Można zaproponować również zabezpieczenie tych płatności.
W przypadku zobowiązań publiczno – prawnych zachodzi możliwość starania się o rozłożenie na raty, odroczenie lub umorzenie niektórych zobowiązań. W stosunku do składek ZUS kwestie te zostały omówione w Uniknąć konsekwencji niepłacenia składek ZUS - opinia prawna

Również organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67 b (zgodnie z którym, między innymi, co do zasady ulga nie może stanowić pomocy publicznej)  w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty; 
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji,
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika