Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Kwestię zbycia przedsiębiorstwa prowadzonego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej omawia odpowiedź
Zbycie przedsiębiorstwa i Zmiana właściciela firmy-działalność gospodarcza
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z kc, nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność nabywcy ogranicza się do wartości nabytego przedsiębiorstwa lub gospodarstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Odpowiedzialności tej nie można bez zgody wierzyciela wyłączyć ani ograniczyć.
Natomiast ordynacja podatkowa przewiduje (przepisy te stosuje się również do należności z tytułu składek ZUS), że nabywca przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a także określonych składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 000 zł, - odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub składników majątku.
Instytucję przejęcia długu omawia artykuł: Przejęcie długu. Z artykułu tego wynika, że jest możliwe przejęcie długu, przy czym, umowa pomiędzy dłużnikiem a przejmującym dług wymaga wyrażenia zgody przez wierzyciela na przejęcie długu.
Kolejnym wyjściem z sytuacji jest zwrócenie się do kontrahentów o rozłożenie długów na raty, czy też odroczenie płatności. Można zaproponować również zabezpieczenie tych płatności.
W przypadku zobowiązań publiczno – prawnych zachodzi możliwość starania się o rozłożenie na raty, odroczenie lub umorzenie niektórych zobowiązań. W stosunku do składek ZUS kwestie te zostały omówione w Uniknąć konsekwencji niepłacenia składek ZUS - opinia prawna
Również organ podatkowy, na wniosek podatnika, z zastrzeżeniem art. 67 b (zgodnie z którym, między innymi, co do zasady ulga nie może stanowić pomocy publicznej) w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki określone w decyzji,
3) umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.