Wykorzystanie reprodukcji obrazów malarskich
Pytanie:
"Planuję wykonanie kalendarza, w którym chciałam umieścić reprodukcje obrazów (między innymi Wyczółkowskiego, Pronaszki, Szancenbacha). Bardzo proszę o informację czy do takiego celu (kalendarz nie będzie przeznaczony do sprzedaży), wymagane jest zakupienie praw autorskich pozwalających na wykorzystanie reprodukcji? P.S. Wiem, że prawo autorskie mówi o wygaśnięciu konieczności zakupu licencji po upływie 70-ciu lat od śmierci autora, ale w tym przypadku nie ma to zastosowania. "
Odpowiedź prawnika: Wykorzystanie reprodukcji obrazów malarskich
Zasadą jest, iż twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Od tej zasady występują w prawie pewne wyjątki. Twórca bowiem może przenieść na inną osobę przysługujące mu majątkowe prawa autorskie czy też udzielić licencji na korzystanie z nich. Te sposoby związane są z wyrażeniem zgody przez twórcę na korzystanie z utworu. Ustawa natomiast przewiduje także przypadki korzystania z utworu chronionego bez zgody twórcy.
Takim przypadkiem jest tzw. dozwolony użytek osobisty. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy o prawo autorskim i prawach pokrewnych (dalej u.p.a.): Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
Zatem podstawowym warunkiem dozwolonego użytku osobistego bez zgody twórcy jest rozpowszechnienie utworu, w tym przypadku obrazu. Drugim warunkiem jest korzystanie nieodpłatne. Oznacza to, iż nie może Pani czerpać żadnych korzyści ze stworzonego kalendarza czy też jego rozpowszechniania.
Zakres dozwolonego użytku osobistego został określony w art. 23 ust. 2 u.p.a. i obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Zatem jeżeli stworzyłaby Pani ów kalendarz to bez zgody twórcy mógłaby Pani jego kopie nieodpłatnie rozdać członkom rodziny lub przyjaciołom (stosunek towarzyski jest tu pojęciem mocno niedookreślony).
Zatem jeżeli stworzenie kalendarza będzie się mieściło w ramach wskazanych wyżej warunków to nie będzie konieczne zakupienie licencji na korzystanie z obrazów.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?