Wykreślenie hipoteki przymusowej

Pytanie:

"W wyniku zniesienia współwłasności - w ramach wyrównania udziałów sąd zasądził na moją rzecz od drugiego z współwłaścicieli spłatę w gotówce. Dłużnik zwlekał, więc sprawa trafiła do egzekucji komorniczej oraz dokonano wpisu hipoteki przymusowej na udziale dłużnika w nieruchomości wspólnej. Dokonano spłaty. Dłużnik otrzymał ode mnie pismo potwierdzające dokonanie spłaty należności - dysponuję egzemplarzem tego pisma z podpisem dłużnika. Mimo to dłużnik nadal nie wykreślił hipoteki z księgi wieczystej nieruchomości. Co do powodu trudno mi się wypowiadać, załóżmy więc, że zgubił moje oświadczenie. Czy ja jako wierzyciel, którego roszczenia zostały zaspokojone mogę złożyć do KW wniosek o wykreślenie hipoteki przymusowej, którą w końcu sam wpisywałem (załączając oczywiście oświadczenie o spłacie zobowiązania)? Czy musi to zrobić dłużnik, którego wpis dotyczy? O ile pamiętam koszt takiego wniosku to 100 złotych, prawda? Mówimy tu o bardzo poważnym skonfliktowaniu obu stron więc jakiekolwiek rozwiązania umowne nie wchodzą w grę."

Odpowiedź prawnika: Wykreślenie hipoteki przymusowej

W myśl art. 626² § 5 kodeksu postępowania cywilnego wniosek o dokonanie wpisu do księgi wieczystej może złożyć:

  • właściciel nieruchomości
  • użytkownik wieczysty
  • osoba, na rzecz której wpis ma nastąpić
  • wierzyciel, jeżeli przysługuje mu prawo, które może być wpisane w księdze wieczystej

 

Wykreślenie prawa z księgi wieczystej także ma charakter wpisu w rozumieniu przepisów.

Z powyższego wynika, że wniosek o wykreślenie hipoteki przymusowej może złożyć zarówno dłużnik, jak i jego wierzyciel, który sam wnioskował o wpis hipoteki do księgi wieczystej. Do wniosku należy dołączyć dokumenty stanowiące podstawę wpisu w księdze wieczystej, czyli w szczególności potwierdzenie, że zobowiązanie zostało przez dłużnika spłacone.

Zwracamy uwagę na art. 100 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, który stanowi, że w razie wygaśnięcia hipoteki (co następuje w przypadku zapłaty wierzytelności), to wierzyciel jest zobowiązany dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej.  

Zgodnie z art. 46 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się opłatę w wysokości 100 zł, tj. połowę opłaty należnej od wniosku o dokonanie wpisu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Pawson 2012-05-04 21:04:03

    Oświadczenie o spłacie zobowiązania - zrzeczeniu się hipoteki przymusowej - winno być załączone w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym (Art. 31 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Nie dochowanie tej formy, nazywanej niekiedy w literaturze "ad intabulationem" skutkować będzie oddaleniem wniosku i orzeczeniem przepadku opłaty sądowej.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika