Wymiar czasu pracy nauczyciela

Pytanie:

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć określa art. 42 K.N., z którego wynika, że nie może przekroczyć 40 godzin na tydzień. W ramach tych 40 godzin nauczyciel obowiązany jest realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust.7. Wynika z tego, że pozostałe godziny z tygodniowego wymiaru czasu pracy są przeznaczone na inne czynności i zajęcia wynikające z zadań statutowych szkoły , przygotowanie się do zajęć itd. Dla nauczycieli zatrudnianych w niepełnym wymiarze czasu pracy na czas określony wpisujemy do umowy o pracę ilość godzin jaką nauczyciel będzie wykonywał w danym roku szkolnym np. 9/18 godzin tygodniowo tj. 0,50 etatu. Ponadto dla tych nauczycieli w informacji o dodatkowych warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 K.P., w związku z art. 91 c, ust. 1 K.N.) wpisujemy, że dobową i tygodniową normę czasu pracy określa art. 129 § 1 Kodeksu Pracy. Czy taki zapis w umowie o pracę jest prawidłowy? Czy poprawny byłby zapis np. 9/18 z 20/40 godzin tygodniowo tj. 0,50 etatu? Czy w umowie o pracę w pozycji dotyczącej wymiaru czasu pracy wystarczy po prostu wpisać tylko, że nauczyciel zostaje zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W art. 42 ust. 1 Karty nauczyciela, wskazano ogólne normy wymiaru czasu pracy, z kolei w ust. 3 niniejszego przepisu ustawodawca wskazał normy szczegółowe. W związku z przedmiotowym przepisem, maksymalny wymiar czasu pracy nauczyciela wynosi 40 godzin tygodniowo nie mniej jednak niż liczba godzin szczegółowo określona w ust. 3 uzależniona od nauczyciela i placówki szkolnej (w przedstawionym przypadku będzie to 18 godzin tygodniowo w pełnym wymiarze czasu pracy). Zapis w umowie o pracę, na podstawie art. 42 Karty Nauczyciela, z nauczycielem zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy, może wskazywać tylko, że "pracownik będzie wykonywał w danym roku szkolnym pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy - 1/2 etatu, tj. 9 godzin tygodniowo". Proponowany zapis w przedstawionym stanie faktycznym (9/18) również jest prawidłowy. W miejscu określającym wymiar czasy pracy nie wystarczy wskazać wyłącznie, że jest to niepełny wymiar czasu pracy, albowiem musi być wskazane jaki to wymiar czyli np. 1/2 etatu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 14.10.2016

    Urlop wypoczynkowy - Ile dni urlopu?Jakie są zasady jego udzielania?

    Urlop wypoczynkowy to wolny od pracy okres czasu do wykorzystania w ciągu roku, przeznaczony na wypoczynek pracownika - regenerację sił, relaks fizyczny i psychiczny. Urlop wypoczynkowy jest (...)

  • 24.10.2012

    Czas pracy kierowców - wymiar czasu pracy kierowców

    Artykuł ten odnosi się do zagadnienia obliczania wymiaru czasu pracy kierowców w danym okresie rozliczeniowym. Jest to kolejny artykuł z serii traktujących o czasie pracy kierowców.

  • 8.12.2004

    Zadaniowy czas pracy

    Zgodnie z art. 140 znowelizowanego Kodeksu pracy zadaniowy czas pracy można wprowadzić w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy. W ustaleniu tym (...)

  • 9.10.2018

    Ewidencja czasu pracy - jak prowadzić ewidencję czasu pracy?

    Zgodnie z Kodeksem pracy, czas pracy jest to czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Systemy i rozkłady (...)

  • 8.12.2004

    Czas pracy nauczyciela

    Nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika (...)