Wypowiedzenie najmu z powodu zaległości w czynszu

Pytanie:

"Jestem właścicielem budynków mieszkalnych po byłym PGR (mam akt własności). Budynki te musiałem przejąć wraz z lokatorami, od których pobieram czynsz. Jeden z lokatorów jest w zwłoce w zapłacie czynszu od 1.12.2005r. Upomnienia ustne nie dały rezultatu. W dniu 25.05.2006 zostało wysłane do niego pismo z wyznaczeniem mu dodatkowego miesięcznego terminu zapłaty zaległych i bieżących należności do dnia 26.06.2006 z uprzedzeniem o możliwości rozwiązania najmu z zachowaniem terminu wypowiedzenia. Nie zapłacił nic do dnia dzisiejszego i w ogóle jakiekolwiek pieniądze zarobione przeznacza na alkohol. Nadmieniam, że żona tego lokatora ma swoje mieszkanie w innej miejscowości. Czy w takiej sytuacji trzeba najpierw wypowiedzieć na piśmie najem (czynsz jest w ogóle płatny miesięcznie) z zachowaniem terminu wypowiedzenia (chcę tego dokonać z dniem 3.07.2006), czy mogę już wystąpić do Sądu Rejonowego o eksmisję? "

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie najmu z powodu zaległości w czynszu

Jako właściciel wynajmowanego lokalu może Pan wypowiedzieć umowę najmu na podstawach wyraźnie określonych w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Art. 11 ust. 2 pkt. 2 wspomnianej ustawy stanowi, iż jedną z podstaw wypowiedzenia umowy najmu lokalu wypowiedzenia jest zwłoka najemcy z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności. W przypadku, gdy czynsz uiszczany jest miesięcznie, lokator którego dotyczy pytanie, niewątpliwie pozostaje w zwłoce przez ponad trzy pełne okresy płatności. Daje to Panu możliwość wypowiedzenia stosunku najmu po wcześniejszym poinformowaniu lokatora o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczeniu dodatkowego, miesięcznego terminu do uregulowania wszystkich należności. Przy czym należy pamiętać, iż zgodnie z zasadą przewidzianą w art. 61 § 1 kodeksu cywilnego, oświadczenia takie będzie skuteczne dopiero z chwilą, gdy dotrze do lokatora w taki sposób, że mógł się zapoznać się z jego treścią. Oznacza to, iż Pańskie pismo z dnia 25 maja 2006 r. wywoła skutek z chwilą gdy Pański dłużnik będzie się mógł z nim zapoznać i ten moment będzie również miarodajny dla wyznaczenia miesięcznego terminu, o którym mówi przytoczony powyżej przepis. Jeżeli w terminie miesięcznym od otrzymania Pańskiego pisma, dłużnik nie dokona zapłaty, wypowiedzenie umowy będzie możliwe. Konieczne będzie skierowanie odrębnego pisma zawierającego oświadczenie o wypowiedzeniu. Dopiero skuteczne wypowiedzenie umowy najmu i upływ terminu wypowiedzenia lokalu daje Panu podstawę do żądania od najemcy opróżnienia zajmowanego przez niego lokalu, w tym również na drodze postępowania egzekucyjnego – oczywiście po uzyskaniu stosownego wyroku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika