Wypowiedzenie spółki cywilnej z ważnych powodów

Pytanie:

"Spółka cywilna 5 osobowa, czterech wspólników chce wypowiedzieć udziały w spółce z ważnych powodów (piąty wspólnik stale przebywa za granicą) w trybie natychmiastowym. Co powinny zawierać takie wypowiedzenia i do kogo skierowane?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie spółki cywilnej z ważnych powodów

Zgodnie z art. 869 kodeksu cywilnego, jeżeli spółka została zawarta na czas nie oznaczony, każdy wspólnik może z niej wystąpić wypowiadając swój udział na trzy miesiące naprzód na koniec roku obrachunkowego. Przy czym z ważnych powodów wspólnik może wypowiedzieć swój udział bez zachowania terminów wypowiedzenia, chociażby spółka była zawarta na czas oznaczony. Zastrzeżenie przeciwne jest nieważne. Wypowiedzenie udziału nie powoduje rozwiązania umowy spółki, jednakże wypowiedzenie przez czterech wspólników umowy spółki cywilnej spowoduje, że spółka ulegnie rozwiązaniu, gdyż nie może istnieć jednoosobowa spółka.

Interpretacja pojęcia „ważne powody” zależy od okoliczności konkretnego przypadku. W każdym razie mogą to być zarówno powody subiektywne, jak i czysto przedmiotowe; mogą bezpośrednio dotyczyć zarówno wspólnika ustępującego ze spółki, jak i pozostałych wspólników (np. dłuższa choroba, utrata zdolności działania w zakresie istotnym dla interesów spółki, zmiana miejsca zamieszkania, niemożność pogodzenia uczestnictwa w spółce z obowiązkami państwowymi, brak wzajemnego zaufania między wspólnikami, sprzeniewierzenie się przez wspólników zasadom uczciwości).

Oświadczenie woli zawierające wypowiedzenie udziału w spółce powinno być dokonane w formie pisemnej i złożone wszystkim pozostałym wspólnikom. Skuteczne jest po zapoznaniu się z nim przez każdego ze wspólników. Zatem każdy z 4 wspólników musi złożyć takie wypowiedzenie i dostarczyć, go pozostałym wspólnikom.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika