Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Pytanie:

"Czy i w jaki sposób mogę zerwać dzierżawę gruntu, który odziedziczyłem po ojcu, a został przez niego wydzierżawiony na 35 lat sąsiadowi, który nie żyje, a spadkobierczynią jest jego córka? Na umowie dzierżawnej jest także mój podpis."

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy dzierżawy

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż w prawa i obowiązki obu stron umowy dzierżawy wstąpili ich następcy, zatem nadal trwa umowa dzierżawy. Należy zatem odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego artykułem 695 dzierżawę zawartą na czas dłuższy niż lat trzydzieści poczytuje się po upływie tego terminu za zawartą na czas nie oznaczony. A skoro tak, to umowę tę, która w tej chwili ciągle państwa wiąże można wypowiedzieć (prawo właściwie nie posługuje się pojęciem „zerwać umowę”).

Zatem zgodnie z artykułem 704 kodeksu cywilnego w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Innymi słowy zasady te mają zastosowanie w tym przypadku, gdy sama umowa nie określa, jak ją można wypowiedzieć. Rok dzierżawny, jeżeli strony inaczej nie postanowią, liczy się od początku dzierżawy, tj. od dnia wydania dzierżawcy przedmiotu dzierżawy. Okres ten może wynikać ze zwyczaju przyjętego w danym środowisku. Forma wypowiedzenia może być dowolna i żadna ze stron nie ma obowiązku wyjaśniania jego pobudek. Ze względów dowodowych wskazanym jest zawsze dokonywanie takich czynności na piśmie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika