Rozwiązanie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie

Pytanie:

"Na początku lipca pracownik przysłał do pracodawcy pismo z prośbą o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z dniem 31 stycznia 2010 r. Pracodawca odpowiedział pisemnie, że widzi możliwość rozwiązania umowy z dniem 31 grudnia 2009 r. Pracownik przysłał pismo, że odpowiada mu ten termin. W okresie 22-31.12.2009 r. wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Pracodawca wystawił świadectwo pracy i wysłał listem poleconym w dniu 2.01.2010 r. W tym samym dniu, po południu, pracodawca otrzymał zwolnienie lekarskie od ww. pracownika. Obejmuje ono okres 28.12.2009-10.01.2010. Pracownik nie poinformował pracodawcy o fakcie otrzymania zwolnienia w ciągu 3 dni. Jak w tej sytuacji ma zachować się pracodawca? Czy istotny jest dla sprawy fakt, iż pracownik nie powiadomił pracodawcy o swej \"chorobie\" w ciągu 3 dni, ani też do 31.12, czyli do dnia kiedy umowa miała być rozwiązana za porozumieniem stron? Ale co ważniejsze czy rozwiązanie umowy jest ważne, czy umowa ulega automatycznie przedłużeniu do końca zwolnienia, czy pracodawca płaci za zwolnienie po dniu rozwiązania umowy, czyli po 31 grudnia? (w 2009 r. pracownik wcześniej wykorzystał 15 dni zwolnienia. Wówczas również był na urlopie i w jego trakcie się \"rozchorował\".)."

Odpowiedź prawnika: Rozwiązanie umowy o pracę a zwolnienie lekarskie

Ochrona stosunku pracy w czasie urlopu pracownika lub jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy (na przykład z powodu choroby) dotyczy rozwiązania umowy na skutek jednostronnego oświadczenia woli pracodawcy (wypowiedzenia umowy o pracę). Przedstawiona sytuacja jest jednak inna. Strony stosunku pracy zawarły porozumienie o rozwiązaniu umowy w określonym terminie. Zawarcie takiej umowy jest zawsze dopuszczalne, gdyż obie strony wyrażają tym samym swoją wolę (nie ma potrzeby wprowadzania tu dodatkowej ochrony interesów pracownika czy pracodawcy, gdyż oni sami decydują o losach umowy o pracę). Skoro strony porozumiały się w kwestii rozwiązania umowy o pracę z końcem lipca, to następuje to z dniem 31 tego miesiąca. Żadne zwolnienie lekarskie nie przedłuży stosunku pracy rozwiązanego (czy mającego ulec rozwiązaniu) za porozumieniem stron. Stosunek pracy nie uległby rozwiązaniu jedynie w sytuacji, w której przesłanie takiego zwolnienia byłoby połączone z propozycją pracownika przedłużenia umowy o pracę, a pracodawca propozycję by przyjął. Tak więc porozumienie jest ważne i następuje rozwiązanie umowy; umowa nie podlega automatycznemu przedłużeniu; pracodawca nie płaci za zwolnienie po dniu rozwiązania umowy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • paulina 2016-07-30 17:00:16

    mam pytanie umowa kończy mi się z dniem 31 lipca a mam iść na zwolnienie chorobowe z dniem 1 sierpnia żeby zachować ciągłość.czy mi się to opłaca?

  • AGATA 2011-11-12 13:07:42

    ALE CO W SYTUACJI GDY JESTEM CHORA I NIE MOGĘ PODJĄĆ PRACY ANI ZAREJESTROWAĆ SIĘ W URZĘDZIE PRACY CZY NALEŻY MI SIĘ ZASIŁEK CHOROBOWY Z ZUS-U?

  • magda 2011-07-27 11:23:38

    witam pracuje w zakladzie pracy 6 mies.ostatnio dostalam 2 tygodniowe wypowiedzenie z pracy tj. do dnia 31.07.2011 r od tygodnia przebywam na zwolnieniu lekarskim i dzisiaj dostalam kloejne zwolnienie od lekarza na 14 dni dodam ze umowe mialam podpisana do dnia 31.12 2011 r. pracodawca swierdzil ze nie ma pracy i dlatego mnie zwalnia a wiem ze na moje miejsce kogos zatrudni mam trojke malenkich dzieci czy moge chorowac do pol roku jakie mam prawa prosze o pomoc


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika